Макар и да мислите Каперсите (Capparis) за плодове или зеленчуци, те всъщност са цветните пъпки на почти 2-метров пълзящ храст, наричан бодлив каперсник (Capparis spinosa) от семейството на маслините и растящ по Средиземноморието. В свободно диворастящо състояние може да срещнете каперси в Алжир, Средна Азия, Иран, Кавказ, но тези, които обикновено достигат до България, са отглеждани в Южна Европа и Северна Америка.
Малките пъпки на каперсите за известни на хората от хилядолетия. Първото им писмено споменаване е приблизително към 2700 г. пр.н.е., а сведения за тях откриваме и в най-старата запазена кулинарна книга в света. За каперсите се говори дори в Епоса за Гилгамеш, който е един от най-древните паметници на литературата.
Съществува теория, според която думата „каперс” произлиза от гръцкото наименование на остров Кипър (Кипрос). Тези растения виреят в изобилие в Кипър, някои видове каперсници растат в Кавказ и по Кримските скали. Каперсникът е бодлив и удивително издръжлив на природни условия – справят се с жегата и соления морски бриз, а могат да растат и върху гол камък. Каперсник може да се види дори върху знаменитата Стена на плача.
Каперсите от гръцкия остров Санторини се смятат за най-добри на вкус, което се дължи на високото съдържание на вулканична пепел в почвата на острова. Обикновено за най-добри и ценни се смятат плътните малки пъпки с големина под 1 см дължина. Плодовете на каперсите са сладки и сочни и на вкус напомнят диня. Мирисът им е подобен на синаповия имат леко лютив вкус.
Цветните пъпки на каперсите се събират между април и май и престояват, след което престояват 3 месеца в сол или смес от сол и зехтин. Търпят обработка, след която придобиват тъмнозелен цвят. Каперсите се употребяват пресни или мариновани. Формата на малките пъпки каперси е овална и леко сплескана и леко издължена в едната страна. На пазара можете да намерите няколко сорта каперси, които носят името на географската локация, от която идват
Състав на каперсите
В 100 г каперси се съдържат: 23 ккал, 2.36 г белтъчини, 4.89 г въглехидрати и 0.86 г мазнини
Каперсите са завидно богати на витамини, фибри, органични киселини, а в пъпките му се съдържат около 25% протеини и едва 3% мазнини. В химичният състав на плодовете откриваме щедро количество на витамин С и йод и натрий. До 36% масло се съдържа обикновено в семената. Всъщност по време на преработка, каперсите не преминават под топлинно влияние, което позволява в тях да се запазят максимално полезните съставки.
Избор и съхранение на каперси
Каперсите са деликатни плодчета, събирането на които е доста трудоемка работа. Това предполага и сравнително високата им цена. Високо ценени в кулинарията са най-дребните каперси, а за първокласни се считат тези, които се отглеждат в Южна Франция. Отличават се със силен аромат и наситен лимонов вкус.
В прясно състояние каперисте трябва да са цели, твърди, напълно затворени и с тъмен, масленозелен цвят. Характерен за тези пъпки е синаповия и лют вкус. Често след откъсване стават кафяви, което налага да се обработят с медни соли, за да се обезцветят.
Ще познаете, че каперсите са стари и с лошо качество, ако са почернели, омекнали и безвкусни. У нас най-често може да ги закупите мариновани каперси в бурканчета. Пресни каперси и нас няма как да намерите.
Каперси в кулинарията
Каперсите са ценна съставка в кулинарията и използването им се свързва с деликатно овкусяване на различни ястия. Използват се предимно в салати, в сосове за разни меса, риба или паста. Маринованите каперси могат дори да се консумират самостоятелно.
Малките каперси след беритба се сушат на естествена слънчева светлина преди да се потопят в марината.
Широко употребявания са в туршии, и като притурка към говеждо, пилешко и дивеч. За района на Каваказ е традиционна туршията от каперси. Кулинарната употреба на каперсите е най-вече за подсилване на вкуса на основната съставка в ястието, като обикновено те придават леко пикантен и специфичен вкус.
Още древните гърци сушили плодовете на каперсите и ги използвали за подслаждане на ястията. В солената марината вкусът и ароматът на плодовете на каперсите е прекалено остър. Във Франция и Англия младите филизи и листа на каперсника се използват в салати или за мариноване заедно с пъпките. Съществува дори и мед от каперси, който може да се опита на местата, където се отглеждат масово каперсник.
Ето 2 лесни рецепти за сосове с каперси, подходящи за паста и риба:
Доматен сос с каперси
Необходими продукти: домати – 4-5 броя чесън, 2-3 скилидки каперси, 1 с. л. кориандър – пресен на вкус, зехтин - на вкус
Начин на приготвяне: Отделете меката част на доматите и я смесете със счукания чесън, малко сол на вкус и нарязаните ситно каперси. Добавете накълцания кориандър и разбъркайте със зехтин. Този доматен сос е доста подходящ за овкусяване на паста.
Сос за риба с каперси
Необходими продукти: каперси 2 с.л., мариновани и отцедени зехтин - 4 с.л., винен оцет - 1 с.л., джинджифил - 1/2 ч.л. на прах
Начин на приготвяне: Разбъркайте всичко съставки и поднесете като сос към риба на скара.
Ползи от каперсите
Днес каперсите са безумно популярни в Западна Европа заради отличните си хранителни качества и поради множеството си полезни свойства:
Нормализиране на кръвната захар
Каперсите са много богати на полезните фибри, които, от своя страна, влияят на процеса на усвояването на глюкозата. Това влияе положително на нивата на кръвната захар и дори изследванията го доказват, че каперсите имат изключително силни антидиабетни свойства. Благодарение на тези си качества те оказват понижаващо действие на кръвната захар, поради което са много полезни при диабет.
Отстраняване на възпалението
Възпалителният процес в организма е вид защитна реакция на тялото, а именно вследствие на редица фактори, които могат да са различни. В случая с каперсите те забавят растежа на онкологията и по-точно на раковите клетки. Могат да помогнат за намаляването на възпалителния процес и при други здравословни проблеми. Богати са и на антиоксиданти, които допълнително спомагат да се минимизира възпалителния процес.
Укрепване на костната тъкан
Каперсите са богати на магнезий и калций, които са много важни микроелементи за нашата костна система. От друга страна магнезий играе ключова роля и в поддържането на мускулната тъкан да функционира правилно, предотвратявайки спазмите.
Поддържане на чернодробната функция
Каперсите съдържат редица важни за здравето витамини и минерали, които участват в работата на черния дроб, предпазвайки го от негативните ефекти на редица фактори. Освен това, поради наличието на антиоксиданти, вредните вещества се отстраняват от тялото, което значително намалява натоварването на органа.
Укрепване на съдовите стени
Благодарение на полезния си състав, каперсите спомагат за поддържането на съдовия тонус, а калцият - за укрепването на стените им.
Предотвратяване образуването на кръвни съсиреци
Най-често се образуват следствие на прекалената консумация на храна, която е много наситена с холестерол. Той от своя страна се натрупва на стените на кръвоносните съдове, което води след време до запушване. Ако не се предприемат навременни мерки и не се потърси медицинска помощ, то това може да доведе до влошаване на кръвообращението и дори до инсулт.
Осигурява положителен ефект върху бъбречната функция
Каперсите се използват от традиционните лечители като средство за подпомагане на бъбречната функция. Те също така предотвратяват образуването на камъни.
Помагат на организма да усвоява йода
Този микроелемент е от съществено значение за функционирането на щитовидната жлеза и не само. Недостигът му предизвика нарушаване на работата на организма, което води до появата на редица заболявания.
Поддържа работата на нервната система
Каперсите са богати на множество полезни вещества, които оказват благоприятно въздействие на цялата нервна система. Следователно те помагат за намаляването на стреса и предотвратяват появата на депресивни състояния.
Както вече споменахме, пъпките на каперсите от хилядолетия се тачат като ценна храна и дори лекарство. Липсата на апетит лесно може да се пребори с шепа каперси преди хранене. Смята се, че дъвченето на каперси помага при зъбобол и като успокоително средство при нервни пренапрежения.
Приготвяната отвара от цветовете на каперсника може да помогне за бързо заздравяване на раните, оказва благоприятно действие за укрепване на сърцето.
Отварата от корените на растението също се счита за добро обезболяващо средство, а отварата от кората се прилага при неврози. Освен за зъбобол каперсите имат положително влияние при заболявания на щитовидната жлеза, а маслото от семената на каперсите се използва за масажи. Пресните части от каперсника имат доказано съсирващо, антисептично и обезболяващо свойство.
Полза за жените от консумацията на каперси
Каперсите са богати на витамин А, който помага за укрепване на ноктите, косата и подобряване на кожата. Добавянето им в диетата на жената помага за забавянето на процесите на стареене.
При бременност
Дори и да сте бъдеща майка, това не значи че не можете да консумирате каперси, но в по-малки количества. Както вече споменахме, те са много богати на калций, който е водещият структурен елемент на костната тъкан. В периода на бременността жената се нуждае особено силно от продукти, които са богати на този микроелемент. Каперсите помагат и за повишаване на имунитета, което е много важно в този периода за всяка жена.
При кърмене
В периода на лактация отнвоо е важно да обръщате особено внимание на това, с какво се храните. Важно е менюто ви да е богати на храни, които са наситени с редица ценни микроелементи и витамини, оказващи положително влияние на здравето.
По отношение обаче на каперсите е много важно да сте особено внимателни, тъй като те могат да предизвикат алергия при бебе. Можете да ги въвеждате в диетата си много бавно и с повишено внимание, но все пак е най-добре да се консултирате с лекар преди това. В никакъв случай обаче не прекалявайте, тъй като това може да доведе до подуване, което, от своя страна, е опасно за бебето.
Ползи за мъжете от консумацията на каперси
За силния пол е важно да поддържат здраво сърцето си и мускулната тъкан. Редовната консумация на каперси ще помогне за това, тъй като те са богати на редица ценни вещества, които имат положителен ефект върху тези системи.
Ползи от каперсите за деца
Далеч не всички деца обичат каперсите. Те обаче са много полезни за здравето, оказвайки укрепващо влияние на имунната система и на мозъка. Именно затова е добре да ги въведете в диетата на детето още от ранна възраст около 3-4 години, за да свикнат с тях и да ги ядат безпроблемно.
В редки случаи каперсите могат да предизвикат алергична реакция. Именно затова те трябва да се дават на децата в малки порции заедно с другите ястия. Ако не се появят никакви негативни симптоми като обрив, зачервяване или сърбеж, дозата може да се увеличи.
Освен всичко друго каперсите са с високо съдържание на калций и фосфор. Тези микроелементи са необходими на детския организъм за укрепване на костната и мускулната тъкан.
Каперси за отслабване
Ако спазвате някаква определена диета за отслабване, то яденето на каперси няма да ви навреди по някакъв начин. Те не съдържат много калории и са богати на микроелемент, който насърчава разграждането на мастните клетки. Благодарение на него под кожата не се образува мастен слой, така че са дори и полезни, ако искате да свалите излишните килограми.
Вреди от каперсите
Въпреки всички предимства и ползи те не винаги могат да се ядат, тъй като в някои случаи могат да навредят на организма. На първо място, каперсите не трябва да се ядат при заболявания на отделителната система в остър стадий. Това се дължи на факта, че маринованите каперси съдържат голямо количество сол. По този начин се получава задържане на вода в тялото, което от своя страна може да провокира оток на тъканите и това натоварва допълнително отделителната система.
Не по-малко важно е това, че те трябва да се консумират с повишено внимание по време на бременност, тъй като прекомерната им консумация може да причини подуване, което е опасно състояние за бебето.
Каперсите са противопоказани при стомашна язва и гастрит. Също така не се препоръчват за консумация при наличие на заболявания на храносмилателната система и метеоризъм или склонност към него.
Консумацията на каперси е непрепоръчителна при хора, страдащи от бъбречни, жлъчни или чернодробни проблеми.
Виж още рецепти с каперси.
Коментари