Вероятно сте чували за каперси и може би дори сте ги яли в даден момент. Може да сте ги виждали в паста или ястие от салата с риба тон, но наистина ли знаете какво са каперсите?
Каперсите, които познаваме и използваме в своите кулинарни рецепти, са всъщност недоразвитите цветни пъпки на многогодишно тревисто растение, наречено бодлив каперсник, стелещо се на дължина до 1, 5 м, то е от сем.
Капаридови и вирее в Северна Америка, Средна Азия, Иран, Кавказ и други страни. Пъпките се откъсват от растението точно преди да започнат пролетния си цъфтеж.
Цветните пъпки се употребяват най- често в свежо и прясно състояние, и по рядко мариновани.
Ароматните каперси добавят флорален, остър и солен вкус към хранителните ястия.
Те са почти закръглени, малко сплескани, от едната страна са леко заострени, дълги до 1 см. Преди да ви разкажем за кулинарните приложения на каперсите, нека разберем повече за техния състав и свойства.
Полезни свойства на каперсите
в народната медицина каперсите се смятат за болкоуспокояващи, лекуват проблеми на храносмилателната система, включително чревни глисти, а също така се считат за ефективни за стимулиране на кръвообращението
Пъпките с добро качество в прясно състояние трябва да са цели и не наранени, затворени и с тъмен маслено зелен цвят.
Витаминният им състав и отчасти флавоноидите които съдържат, ги правят полезна подправка във всяко едно ястие.
Към кои ястия да добавяме каперси?
В кулинарията като подправка каперсите се добавят в супи, рибни салати и месни ястия, сосове за паста, салата Цезар, патладжани на скара, ястия със сьомга, капоната и много други приложения.
В допълнение към факта, че каперсите придават осезаем вкус на всяко ястие, те ви осигуряват и естествени хранителни вещества.
Тези хранителни вещества включват мед, диетични фибри и дори протеини.
Считат ли се консервираните каперси за здравословна храна?
Важно е да се отбележи, че това, което е здравословно за един или друг човек, може да бъде нездравословно за други.
Каперсите са противипоказни за консумация при бъбречни, стомашни, жлъчни и чернодробни заболявания.
На първо място е препоръчително да се консултирате с вашия личен лекар или диетолог дали консервираните каперси трябва да бъдат част от вашето седмично или може би месечно меню и тази статия не трябва да се възприема като препоръка дали имате нужда от продукта или не.
Вече знаете в какви ястия се добавят каперсите. Развихрете въображението си и пригответе:
- риба с каперси;
Коментари