Гювечът е гозба, която може да се сготви и постна и с месо. За да стане гювечът вкусен, е необходимо да се спазят няколко основни правила.
Най-съществената част от гювеча са продуктите – ако сте решили да правите постна гозбата, трябва да сложите много зеленчуци – картофи, моркови, лук, зелен фасул, пипер, патладжан, тиквички, домати, целина, магданоз и една много съществена добавка към цялата тази зеленчукова градина – бамя.
Тайната на вкусния постен гювеч е в подправките и зеленчуците, така че какъвто и зеленчук да сложите, няма да сбъркате – напротив, гозбата ви ще стане още по-ароматна.
Другата съществена част на гювеча – независимо дали готвите постна или местна гозба, най-добре ще ви се получи, ако имате възможност да го приготвите в глинен съд. Всички ястия стават много по-вкусни ако се приготвят в глинен съд – месото става по крехко, зеленчуците се сваряват достатъчно, ароматите се смесват.
Всички продукти за гювеча се слагат сурови – без никаква предварителна топлинна обработка. Не е нужно дори да запържвате месото. Добавяте течност в съда, но не много, тъй като течността няма да може да изври, заради бавната термична обработка, на която ще сготвите ястието.
Сложете глинения съд във фурната и я включете на нормално силна температура, изчакайте хубаво да заври и я намалете – оставете гювеча да се приготвя на много бавен огън.
Преди да сложите гювеча да се изпече запечатайте капака на съда със сурово тесто – по този начин всички миризми и сосове ще останат вътре и ще покъкрят заедно доста дълго време. Намалете фурната на около 60 градуса. Гювечът ще бъде готов след около 7 - 8 часа.
След като минат часовете махнете тестото, повдигнете капака и сами се уверете каква разкошна гозба сте си сготвили – всичко е толкова крехко и вкусно. Можете да поръсите с пресен магданоз преди да сервирате.
Коментари
1.Какво точно означава"нормално силен огън" в градуси?
2.Как ще разбера,че е завряло,като слагам съда с капака?...
За останалата информация мерси много...