Според инките, какаото е напитка за боговете. Първите сведения за него датират още от 1600 г.пр.н.е. В Хондурас са открити чаши от този период, в които се е считало, че ацтеките са пиели течната какаова напитка.
В Новия свят какаото е пренесено в Европа през 16 век. Това е и периодът, в който започва развитието на шоколадовата индустрия. Въведени са различни възможности за обработката на какаовите зърна.
В наши дни е известно, че какаото действа подобряващо на сърдечната функция, помага при гръдна жаба, стимулира храносмилателната и нервната система, подобрява дейността на бъбреците и червата.
Какаото се използва при лечение на анемия, лесна уморяемост, треска, туберкулоза, подагра, бъбречни камъни. Помага дори при сексуална слабост.
Според едни от последните изследвания веществата в какаото забавят стареенето, регулират артериалното налягане, помагат при атеросклероза.
Какаото разширява кръвоносните съдове при здравите хора и при болни със сърдечно-съдови проблеми и диабет.
Притежава силни антиоксидантни свойства. Какаовите съставки забавят окислението на лошия холестерол.
Понижава артериалното налягане, почти толкова добре колкото и медикаментите.
Всички благоприятни действия на какаото се дължат на растителните флавоноиди, които се съдържат в него. Виното, сокът от грейпфрут, боровинковите плодове, зеленият чай и особено какаото са изключително богати на флавоноиди.
Какаото облекчава предменструален синдром и помага на хора в депресивни състояния.
Трябва да се направи едно важно разграничение между естественият продукт какао и преработения шоколад, който включва не само какао, но и захар, мляко и други съставки.
Шоколадът е богат на много захар и мазнини, а прекалената му употреба се свързва със затлъстяване, диабет и кариеси. Поради тази причина се препоръчва консумацията какаови продукти, които имат ниско съдържание на захар. Самото какао може да се консумира спокойно, тъй като почти няма захар и мазнини.
Коментари