Най-важното правило, за да се получи печеното и пърженото месо крехко и вкусно, е да изберете качествено месо, което да е подходящо за приготвяното от вас ястие.
Преди да печете месото, най-добре е да го мариновате. Най-лесният и бърз начин е да го поръсите с черен пипер и да го натриете с чесън, след което да го залеете с олио. Не се препоръчва поръсване със сол при мариноване, тъй като солта предизвиква отделяне на сока на месото, което разваля вкусовите му качества. Месото е най-добре да се соли в края на приготвянето, за да се запази сокът му.
Бързото мариноване е подходящо при печене на ребърца. Ребърцата се нарязват, начукват се леко, поръсват се с нарязан лук, ким, дафинов лист и нарязан корен от магданоз, поливат се с олио, което е смесено с няколко капки лимон и черен пипер.
Може би най-важното правило при печенето и пърженето на месото е то да не се обръща често. Обръща се само веднъж, след като сте сигурни, че е готово от едната страна. Ако искате да го направите алангле, можете да приготвите така само печеното телешко или сочен стек, свинското не е подходящо за тази цел.
Печете и пържете месото, преди да го сервирате. Вкусът на приготвените парчета месо се влошава с всеки изминал час, затова е добре да го приготвите малко преди да го поднесете.
Класическото ястие от месо, подходящо за всеки случай, е шницелът. Това е парче месо – пилешко, пуешко или телешко, начукано, поръсено с брашно и запържено до златисто. Съществуват и шницели от мляно месо.
Парижкият шницел е месо, което се овалва първо в брашно, а после в яйце, и се пържи в нагорещено олио. Виенският шницел се овалва първо в брашно, след това в яйце и накрая в галета, в която са добавени подправки.
Месото за шницели трябва предварително да се маринова в смес от лимонов сок, чесън и черен пипер.
Коментари