Има неписано правило, че бялото вино е подходящо само в съчетание с бяло месо, а червеното – само в съчетание с червено месо. Това мнение дълги години е действало като ограничител за много любители на вкусните трапези, заради който съчетанието на вината и месата е било недостатъчно изискано и подходящо.
Ордьоврите, които подготвят човек за основното ястие, трябва да са леки и ненатрапчиви, но да разпалват апетита. Затова с ордьоврите е най-подходящо да бъде сервирано леко сухо вино. Сладките вина потискат вкусовите рецептори и така вкусът на ястията не може да бъде усетен напълно. Класически аперитиви са шампанизираните вина.
Към морските дарове и особено към стриди е подходящо бялото вино с мек вкус и изискан аромат без рязка киселинност. Розето е подходящо за риба, а също така и бялото вино. Ордьоврите, в които има елемент на тесто, се поднасят с розе.
Пушената риба се съчетава перфектно с леко бяло вино, леко червено вино или розе с едва доловими подправки. Мазната риба се съчетава със силно бяло вино.
Бялото пилешко месо със сос е подходящо да се поднесе с червено вино. Към печеното месо е подходящо абсолютно всяко вино. Мекият вкус на ястието ще засили аромата и вкуса на виното.
Но към месо с по-изразен вкус, например патешко или гъше месо, се сервира бяло вино. Белите меса със сос с подправки се поднасят с тръпчиви червени вина.
Китайската храна се сервира със сладко червено вино, както и със сухо бяло вино. Ястията от телешко или агнешко се сервират с качествено червено вино – най-подходящо е Каберне Совиньон. Птичето месо, особено това на пъдпъдъци, се поднася с плодово вино.
Задушеното телешко месо се поднася с червено вино, тъй като тази напитка помага за изразяването на вкуса на ястието. Свинското месо се съчетава с всяко вино, както и пуешкото.
Коментари