Ето някои съвети за правилното използване на скарата, както и как да готвим вкусно на нея.
1.На газ или на въглища?
Престарият дебат, за това кой метод за печене е най-добър, има много страни и включва оценка на цената, получения вкус и удобството на готвене. Докато печенето на газ не е доказано като по-здравословно, то поне е в действителност по-чистото. Скарите на дървени въглища отделят повече въглероден оксид, прахови частици и сажди в атмосферата, което увеличава замърсяването. Що се отнася до вкуса, който има приготвената храна на въглища, то той е много по-наситен и богат в сравнение с този, който се получава при готвене на скара на газ.
2. Как да загряваме скарата?
Загрейте скарата 15-25 минути преди да започнете да печете, за да сте сигурни, че е достигнала правилната температура и са убити всички бактерии. Грилът трябва да е достигнал около 200-230 градуса за висока температура на загряване; 180-200 градуса за средно висока, 180-150 за умерена температура и 150-120 за слаба. Добре подготвената и загряна скара обгаря добре продукта отвън при контакт, като запазва вътрешността му сочна и предотвратява залепването.
3. Проверка на температурата на скарата
Проверете с ръка степента на загряване на скарата. За да се измери температурата, поставете ръката си с отворена и обърната длан на 12 см над решетката. Ако раздвижите до 2 секунди ръката си от непосилната топлина, значи градусите са високи, ако я махнете след 5-ата секунда са средни, а ако задържите ръката си над решетката повече от 10 секунди, температурата е ниска.
4. Почистване на скарата
По-лесно е да се изчегъртват остатъците по скарата, докато е все още топла. Вземете четка за скара с дълга дръжка и внимателно почистете решетките. Това гарантира по-добър вкус на следващата храна, която ще се приготви, и запазването на скарата за по-дълго време.
5. Намазняване на скарата
Дори и на напълно чиста скара, може да полепнат по-крехките меса без тлъстини и други по-фини продукти. Ето защо е добре да се намали тази вероятност, като се намазнява добре повърхността на скарата. Когато е леко загряна, я намажете с кухненска хартия, напоена с олио от предпочитан от вас вкус.
6. По-полезното мариновано месо
Мариноването не е просто заливане на месото с вкус и аромати, а също така това потиска образуването на канцерогенните хетероциклични амини. Те са страничен продукт при печенето на мускулни тъкани от месата, на птиче месо, на червени меса, от печенето на някои видове риба. Според Американския институт за ракови изследвания мариноването на месото може да предотврати появата на тези амини до 92-99%.
7. Пламъци от скарата
Лумванията на силни пламъци се случва, когато мазнината започва да капе и да се разтича върху източника на топлината. Това предизвиква образуването на канцерогенните полициклични ароматни въглеводороди, които се натрупват в приготвяната храна. Месо, облизано от такива пламъци, няма истински приятен вкус, а пламъците могат да обгорят отвън храната, без преди това отвътре тя да е добре изпечена. За да се намалят тези малки "пожари", избирайте разфасовки от крехко месо. Отрязвайте излишната му мазнина и премахвайте кожата, ако печете пилешко или птиче месо.
Коментари