Приготвянето на вкусни пържоли е цяло изкуство. За да се получат крехки, топящи се в устата пържолки, трябва да сте наясно с изкуството на приготвянето им.
За да бъдат пържолите сочни, вкусни и меки, на първо място има значение качеството на месото, което сте купили. Ако месото е старо или няколко пъти е било замразявано, няма как да се получат вкусни пържолки.
Когато избирате месо, обърнете внимание на цвета – свинското трябва да е с нежен розов цвят, както и телешкото, а говеждото – с тъмночервен цвят, но не и бордо.
Говеждо месо не е особено подходящо за пържоли, но ако не искате свинско, купете телешко, то е сочно и нежно. За пържоли е подходящо месо без ципи, жили и много мазнина. А ако искате да направите пържоли от пилешко месо, купете пилешки гърди, но не и гърди от кокошка.
Важно е правилното нарязване на месото. Режете го напряко на влакната, а не покрай тях. Дебелината на перфектната пържола не трябва да е повече от един сантиметър, което се постига с удряне на чукче през найлонов пакет.
Преди да печете или пържите месото, то трябва да е сухо. След като го измиете, оставете водата да се стече, а после го подсушете с кърпа. Ако върху месото остане вода, това ще намали температурата в тавата или тигана. Месото ще се пържи по-бавно и от него ще изтече доста сок, което ще направи пържолите по-сухи.
Не солете пържолите, преди да ги печете или пържите. Ако го направите, те ще отделят сок, затова можете да ги посолите едва тогава, когато върху месото се образува коричка, която да предпази месото от изтичането на сок.
Можете да задържите сока, като панирате пържолите, топвайки ги в яйца и галета. Пържолата, независимо дали е панирана или не, се слага върху горещ тиган или в загрята фурна. Така върху месото се образува бързо коричка.
Пържолите ще се получат сочни, ако преди да ги обработите термично, ги намажете с горчица и ги оставите така половин час. Ако пържите пържолите на тиган, те се запържват по три минути от едната страна, обръщат се и се опържват от другата страна.
Ако върху месото се е образувала красива златиста коричка, но вътре то все още е сурово, можете да продължите да го готвите във фурната или на бавен огън в тигана, като го покриете с капак.
Коментари
Пържолата трябва да има мазнина (рибай стек) или вратна пържола иначе ще стане суха като подметка.
Пържолата трябва да е с дебелина на палец на възрастен човек - 2см. иначе пак ще стане суха като подметка.
Какво кощунство да се мие месото.
Не е препоръчително да се солои преди термичната обработка телешкото или говеждото а за другите меса е без особено значение.
Панировката е - брашно, яйца, галета - ама кой да му каже на автора.
Пържола на фурна не е пържока а най-обикновено печено.
Чул недочул, разбрал неразбрал автора да ва препоръка да се мажат пържолите с горчица - ама пак кой да му каже че с горчица се мажат само говеждите пържоли.
1. Месото НЕ СЕ ЧУКА – (начукването изкарва соковете му и печеното става сухо);
2. Месото не се соли - (причините са същите като в горната точка);
3. Пържолите се разрязват леко от-към заоблената им част – (за да не свият при печенето);
4. Месото за печене се маринова предварително за ден и половина;
5. Маринатата:-
• Нарязва се на средно ситно кромид лук,
• Поръсва се със сол, млян черен пипер и млян кимион,
• Мачка се докато лукът започне да пуска сок.
6. В стъклен или пластмасов съд (предназначен за хранителни продукти) се застила тънък слой от намачканият лук, върху него месото, после пак лук...и така до края, най-отгоре трябва да остане слой лук. След това се натиска и приглажда, затваря се и престоява ден, ден и половина в хладилника или на балкон (ако на вън е студено), т.е. на температура – 4 - 5 градуса;
7. Половин ден преди печенето месото и лукът се заливат с бяло вино и шишенце соев сос;
8. Скарата следва да е мното силна;
9. Скарата не се маже с мазнина или сланинка (тя бързо изгаря и няма полза от това) – маже се с олио месото – от двете страни;
10. След като се сложи на горещата скара месото стои около половин минута и се обръща – (за да се запечата и да не се изпарява сокът му), после от другата страна се пече нормално и се допича от първата страна;
11. Важно е, да се следи цветът на печащото се месо, докато е на скарата то трябва да изглежда малко недопечено – (като се свали от скарата месото потъмнява и придобива нормалния вид на добре изпечено);
12. Готовите пържоли се поставят в съд с капак за да се пазят топли и сочни.
Тозо дето е написъл тази статия явно е ял пържоли от магазина и си няма представа кое как се прави,поне недей да лъжеш хората,има и такива които да вярват,и само д апопитам,ако са мариновани,как да го подсушиш.