Тънкостите при приготвянето на питка са няколко и макар да изглежда трудно за приготвяне, в действителност при спазването на някои основни правила питката става лесно, вкусно и сравнително бързо.
Има различни по вид питки – с мая, със сода, на сач, козуначена питка, както и по различно предназначение, макар че крайната цел винаги е да се похапне – за прощъпулник, с паричка и т.н.
Питата може да бъде най-обикновена и да замества хляб, а може да бъде и пълнена с различни видове плънки. Независимо коя от тях сте решили да приготвяте, има няколко тънкости, които може да спазите и благодарение на които питката ви ще стане вкусна.
Първото и най-съществено е всички продукти, които ще използвате за приготвянето на пита, да бъдат на стайна температура. Извадете всичко необходимо и ги оставете, както се казва, да си вземат въздух и да се постоплят.
Брашното, което ще използвате трябва да бъде задължително пресято - най-добре 3 пъти. По този начин питата ще стане пухкава. Когато започнете да месите, водата, която ще използвате трябва да бъде хладка. Тестото се меси дълго, да стане меко и за да стане вкусна питката. Месите, докато по него започнат да се появяват балончета или т.нар. шупли.
След като хубаво сте омесили тестото, трябва да го оставите да втаса достатъчно дълго време, отново на стайна температура. Не слагайте тестото във фурната на ниски градуси да втасва, защото колкото и леко да сте я пуснали, ще се образува една тънка коричка, която в последствие ще ви попречи да разпънете добре питката.
След като тестото е втасало достатъчно (поне да е удвоило обема си), можете да е подредите в тавата, както е по съответната рецепта и да го сложите в предварително добре загряна фурна. Загрейте я на около 200 градуса, а след като пъхнете питата във фурната, намалете на 170–180 градуса.
Наблюдавайте я и малко преди да е готова намажете с 1–2 жълтъка, за да добие приятен загар и освен вкусна да изглежда много апетитна. След като е изпечена, извадете я от фурната и я намажете с краве масло, покрийте с памучна кърпа, оставете я да се запари. Когато изстине питата е готова за консумация.
Коментари