Напитката, която най-често присъства в дома на нашенеца е ракията. Домашна или купешка, както казваме обикновено, тя е предпочитан аперитив на Балканите. На нашите ширини, най-често е приготвена от сливи, кайсии или грозде. С различни добавки можем да си направим гюлова, билкова, орехова, медена, вишновка или ракия анасонлийка. Добавките за посочените вкусове са: рози, билки, мед, вишни и анасон. Греяната ракия освен аперитив е и много добро средство срещу настинки.
Греяна през зимата и студена през лятото, люта или блага, винаги пием ракията с мезе.
За вас събрахме най-добрите мезета за ракия:
1. Разбира се, първото за което се сетихме, е най-известната - нашенската Шопска салата. Домати, краставици, лук, натрошено или настъргано сирене, печени или сурови чушки с магданоз, предлага се абсолютно на всякъде. Най - консумирана е през лятото.
2. Следващото мезе, което се смята и за афродизиак, заради марулята в него е зелената салата. С или без риба тон, задължителните съставки - маруля, репички, зеленият лук, маслини и краставицата придружават ракията ни най-вече през пролетта.
3. Салатата Снежанка
Много е подходяща за ракия анасонлийка, а има аналог в Гърция под името Дзадзики. За Снежанка са ви необходими ситно нарязани краставици, катък, кисело мляко, чесън и копър, пожелание орехи. Както се досещате е много консумирана през зимата.
4. Туршии
В студените вечери една греяна ракия с кисели краставички или кисело зеле си е направо неустоима комбинация. В зимно време всички салати и туршии от бидон или буркан са предпочитани. Бобената салата е много добро мезе за ракия.
5. Не на последно място ще споменем тънко нарязаната и изпечена на скара, хрупкава сланина. Щом споменахме сланината, трябва да оставим място и за пастърмата, саздърмата и луканката.
Виж също за какво помага жабуренето с ракия, как се поднася ракия и как да си направиш компрес с ракия.
Коментари