Раклет /raclette/ представлява швейцарско полутвърдо краве сирене. За първи път се разработва в Алпите – дом на редица ароматни сирена. Подобно на повечето сирена, Раклет се прави чрез пресичане на мляко, отделяне на изварата и стареене в контролирани условия.
Раклет се продава, когато е достигнало най-малко три месечна възраст, но повечето хора го предпочитат по-отлежало. Най-известното приложение на сиренето Раклет е за приготвяне на едноименното ястие.
История на Раклет
Историята на сиренето датира още от римските времена, когато се е използвало като разменна парична единица. Името му произхожда от глагола „racler“, който означава „стържа“. Раклер се споменава и в Средновековието, когато е било на особена почит сред селяните в планинските части на Франция и Швейцария. В немско говорящите части на Швейцария, сиренето се нарича Bratchas, което в буквален превод означава „печено сирене“.
Традиционно швейцарските овчари са взимали Раклер със себе си по време на преходите из планинските пасища, а вечер го поставяли близо до огъня, а когато омекнело достатъчно го изливали върху филийка хляб.
Въпреки че произходът на сиренето е швейцарски, то се произвежда във Франция, а някои американски производители предлагат свой собствен вариант на Раклет.
Избор и съхранение на Раклет
В нашата страна Раклет може да се закупи само в по-големите хранителни вериги и деликатесните магазини. Оригиналното сирене струва около 40-50 лв. за килограм. Естествено Раклет има и по-евтини варианти, които струват два пъти по-малко. Във френските, немските и швейцарските хранителни магазини сиренето се продава директно с грила, необходим за приготвянето му. В нашата страна също можете да си закупите този грил, а цената му варира от 30 до 50 лв. и нагоре.
Раклет в кулинарията
Раклет се консумира разтопено и поднесено към най-различни гозби. Имайте предвид, че когато е сурово, има доста неприятна миризма, но при изпичане става изненадващо приятно. За неговото разтопяване се ползва специален уред, който е нещо средно между малка печка и малка скара-грил. Изстъргва се от повърхността на уреда и се сервира. Точно затова сиренето носи името раклет, което както вече споменахме идва от “racler” – стържа, остъргвам.
Ако нямате такъв уред, може да си приготвите сиренето и на открит огън. Към порцията вкусен разтопен Раклет добавете различни зеленчуци – малки лукчета и предварително сварени картофи, кисели краставички, запечени гъби. Вкусът му се допълва чудесно от изсушено месо - качествена шунка, Прошуто, пастърма и т.н..
В някои част на Швейцария сиренето се сервира с чай или подобна топла напитка, както и с бяло вино. Интересен факт, е че Раклет никога не се сервира с вода, защото се смята, че тя го втвърдява в стомаха и по този начин значително затруднява храносмилането.
Един от най-съвременните варианти за обработка на Раклет е специално създаден грил, който има малки тиганчета с дръжки, в които сиренето се нагрява до разтопяване. Често се комбинира със задушени или варени домати. Друг вариант за консумацията му е в напълно разтопен вариант – тогава може да го използвате като сос към основното ястие.
Раклет на грил е чудесен вариант за приготвяне на бърза вечеря за много хора, освен това е идеално ястие за зимните месеци. Комбинирайте с картофки, кисели краставички, малки лукчета, шунки и меса.
Предлагаме ви невероятна и бърза рецепта със сиренето, за която са ви необходими само Раклет, шунка и картофи, а количеството определете според порциите. Сварете картофите, разтопете сиренето и сложете тънко нарязаната шунка. Ако нямате уреда за разтопяване, изсипете варените картофи в тавичка, поръсете с шунка и Раклет и запечете за около 15 минути. В тази рецепта най-много време отнема варенето на картофите. Ястието е доста калорично, но за сметка на това – много вкусно.
Естествено няма как да не ви представим и популярната едноименна рецепта Раклет.
Необходими продукти: 200 г сирене Раклет за всяка една порция, 1 бурканче малки мариновани лукчета, 1 буркан кисели краставички, по 2 варени картофа на порция.
Начин на приготвяне: Нарежете сварените картофи на големи парчета. Разпределете ги равномерно в гювечета. Върху тях наредете нарязаното на филийки сирене, така че да покрие всички картофи. Запечете на силно загряна фурна. Извадете ги от гювечето и всяка порция гарнирайте с краставички и лукчета. Това ястие си акомпанира чудесно и с бели, и с червени вина.
Раклет е идеално за поръсване на:
- лучени супи;
- ястия на сач.
Коментари