Шницелите имат установено място в кулинарната култура на Средна и Западна Европа. Много от тях са известни по цял свят и имат широк кръг почитатели. В зависимост от влиянието в съответната държава, има и доста куриозни промени. Например в Бразилия и редица други държави от Южна Америка на Виенския шницел се казва Милански.
В кулинарен аспект шницелът е отрязана тънка шайба месо, предназначена за топлинна обработка в тиган – пържене или паниране. Разбира се, вече съществуват толкова различни вариации на това вкусно ястие, че едва ли могат да бъдат изброени. Затова днес ще ви запознаем с 5 оригинални начина да си направите шницели.
Несъмнено най-известният шницел в света, който вече се е превърнал в класика, е виенският. Той се приготвя от телешко месо, съвсем леко начукано, за да се получи средна дебелина около 4-5 мм, подправено само със сол, панирана последователно в брашно, яйце и галета и изпържена в дълбока маслена баня.
Единственото изискване при приготвянето на този вид шницел е, че той буквално трябва да плува в мазнина. В противен случай при пускането на студения шницел, мазнината рязко губи температура и прониква в панировката, което на свой ред прави самия продукт мазен, а не хрупкав.
Шницел Кордон Бльо е сгънат на две телешки шницел, пълнен с шайба сушена или варена шунка и нежно топящ се сорт сирене. Ементал е добър избор, но спокойно могат да се включат и сирена, използвани за раклет. Шницелът се затваря с притискане по краищата и се панира като Виенския.
При кълцания шницел каймата се овкусява, слагат ѝ се спояващи съставки – яйце, галета или други - и се оформят тънки и широки шайби. Шайбите се панират в брашно, яйце и галета и се изпържват в загрята растителна мазнина.
Шницелите с кайма и картофи е една достъпна и доста по-лека рецепта. Картофите се сваряват, обелват и настъргват. Каймата се обърква с картофите, яйцата, брашното и подправките и се оформят шницели.
Ако прецените, че сместа е твърде течна и не могат да се оформят шницели от нея, добавете още брашно или галета. В тиган със сгорещено олио шницелите с картофи се изпържват от двете страни.
Картофените шницели с извара пък са добър вариант за хората, които не обичат да консумират месо. Картофите се варят и намачкват на пюре, прибавят се 2 белтъка, брашно, извара и подправки по ваш вкус, омесват се на тесто. От оформеното тесто се късат топчета и с ръце се оформят шницели, пържат се в силно сгорещена мазнина.
Още рецепти за шницели: Пилешки шницели, Телешки шницели на грил, Украински шницели, Шницели от тиквички, Шницели с кайма и кашкавал, Шницели на фурна, Зеленчукови шницели, Свински шницели
Коментари