Пърженето на маслена баня е един от трите основни начина за пържене с мазнина. Той е широко предпочитан метод за кулинарна обработка, тъй като изпърженият продукт остава сочен отвътре, а отвън придобива хрупкава коричка.
Как се прави маслена баня?
За да пържите на маслена баня, ви е необходим дълбок съд, а не тиган. Съдът не трябва да е калайдисан, защото от високата температура калаят може да се разтопи и окисли. Освен това не бива да се пълни с мазнина повече от половината, тъй като при поставяне на продукта обемът ѝ се увеличава и може да пръска наоколо. Съотношението между теглото на мазнината и теглото на поставения продукт трябва да бъде най-малко 4:1.
Преди да пуснете продукта за пържене, се уверете, че мазнината е достатъчно нагрята. В противен случай продуктът ще се напои с нестоплената мазнина, която ще промени вкуса му, и след приготвянето си ще стане или мазен или сух.
Често допускана грешка е позволяването на мазнината да прегрее. Това не бива да се случва, тъй като при прегряване мазнината губи хранителните си свойства, а изпърженият продукт остава суров отвътре поради високата ѝ температура.
Когато е достигната необходимата температура за пържене, оставете продукта да „плава“ в съда. При пърженето на маслена баня мазнината обгръща продукта равномерно от всички страни, затова не е необходимо да го обръщате. Можете да ги извадите, когато придобие светлокафява или тъмножълта коричка.
Желателно е след като сте го извадили, да го оставите на кухненска хартия или върху сито или решетка, за да се изцеди излишната мазнина от него.
На маслена баня можете да си направите пържени бухтички, панирани калмари, понички или панирани сиренца.
Коментари