Ако някой човек бъде принуден да избере само един от основните източници на белтъчини (месо, риба, яйца и сирене), като че ли най-разумният избор ще е сиренето. Вкусът и текстурата на различните видове сирене са неизмеримо разнообразни, а списъкът с начини, по които сиренето се използва в кулинарията, е почти безкраен. То може да се стърже, да се троши, да се топи, да се разтяга, да се пече, дори да се пържи.
Вкусно е, когато се яде натурално. Вкусно е, когато се яде в компанията на салати, с нишестени храни (например макарони или в сандвич с пълнозърнест хляб), вкусно е в състава на мусове или на гладки сосове, в печива и в пълнежи. Съчетава се добре с риба, пилешко, плодове и пресни зеленчуци. Сиренето е почти незаменим продукт, без който животът на съвременния човек едва ли би бил същият.
Съхранение на сирене
Наред с разумните начини за съхраняване на сиренето се разпространяват и доста, меко казано, неразумни рецепти, придружени със съвети сиренето да не се държи в хладилник. Това обаче е съвършена глупост. Производителите го държат в хладилници, дистрибуторите и продавачите на едро също, магазинът, от който го купувате, не минава без хладилник. Затова е чиста глупост да го оставяте в топлата кухня, за да се вкисне още преди да сте стигнали до него.
Ако сиренето е в идеално състояние, когато го купите, най-добрият начин да го запазите, е да го сложите добре увито в хладилника. Дори сирената, които остават меки в средата (като например камамбер и бри), трябва да бъдат сервирани възхладни. Ако ги оставите в топла стая, ще се разтекат след по-малко от час.
Видове сирена
1. Рикота - меко, неподлагано на зреене сирене от Италия с лек вкус, прилично на селското сирене или нашенската извара. Продава се на калъпи във формата на обърната кошница, защото именно в кошница се оставя да се подсирва;
2. Козе сирене - има различни видове, като ароматът зависи от възрастта му. По-младите сирена са меки и стават по-твърди със зреенето;
3. Ялсберг - полутвърдо сирене от Норвегия. Има лек аромат и големи дупки;
4. Пармезан - твърдо сирене, използвано в италианските рецепти. По-старите сирена, които зреят докъм три години, се използват за стъргане, а по-младите могат да се поднесат за натурална консумация на масата.
5. Тилзит - полутвърдо сирене с мека текстура, често пъти с малки дупки. То има доста силен аромат; прави се в Германия;
6. Фета - меко, непресовано гръцко бяло сирене, може да се прави от козе, краве или овче мляко. Продава се в саламура с мек солен вкус.
7. Камбонзола - това кремообразно, меко, синьо сирене бри не се използва често в готварството - поднася се предимно като френски десерт (избор от няколко сирена, с каквото завършва всяко хранене при французите);
8. Бурсен с черен пипер - това кремообразно меко сирене е идеално за сосове, много е вкусно и ако се намаже на филия;
9. Белпаезе - полумеко, добре топящо се сирене от Италия с плътна текстура и лек вкус;
10. Гауда - полутвърдо холандско сирене с жълта восъкоподобна кора. Когато е младо, вкусът му е мек. Продава се и узряло, с доста по-силен вкус и аромат;
11. Моцарела - меко сирене, често пъти се продава на малки топки, потопено във вода, за да остава влажно. Може да се прави от краве или биволско мляко;
12. Едам - полутвърдо сирене от Холандия, продава се на големи топки, покрити с червен восък. Подходящо за почти всякакви ястия, подобно на сиренето гауда, ароматът му се засилва със зреенето.
Швейцарско фондю със сирене
Разтопеното сирене добре сгрява стомаха и осигурява комфорт в зимните вечери. Но то е и много трудносмилаемо. Не яжте това фондю преди лягане и не го затискайте с леденостудени напитки. Сиренето може да образува несмилаема буца в стомаха, втвърдена още повече от ледената бира или вино. Но като се остави настрана това полезно предупреждение, доброто фондю е чудесен начин да нахраните приятни гости. Класическото фондю с грюйер е най-доброто, но почти всяко сирене може да се използва с успех в тази рецепта.
Фондю с грюер
1/2 скилидка чесън
150 мл сухо бяло вино
225 г сирене грюйер, нарязано на кубчета
смлян бял пипер
щипка настъргано индийско орехче
1 с.л вишновка
царевично брашно - 2 ч.л
кубчета хляб за поднасяне
Натъркайте вътрешната страна на съда за фондю с чесъна. Сложете съда върху котлона. Сипете виното, добавете сиренето. Сложете смления пипер и настърганото индийско орехче. Кипнете полека сместа и бъркайте. Когато сиренето се разтопи, разтворете царевичното брашно във вишновката и я добавете. Оставете на тих огън за няколко минути. Снабдете гостите си с вилици с дълги дръжки и кубчета хляб, които да потапят във фондюто.
Раклет
Раклетът е сирене, запечено дотогава, докато започне да се топи и капе. Обикновено за тази цел се ползват грюйер, ементал или тилзит, а в швейцарските ресторанти често се намират специални тостери, които препичат отрязаната страна на половин пита сирене. Сервитьорът остъргва сиренето, докато капе, и го сервира на клиентите заедно със сушеното месо, туршия и картофи.
Ако имате достатъчно количество краве сирене, овче сирене или някой др. вид, разгледайте нашите предложения за вкучни:
- запеканки със сирене;
- сиренки.
Коментари