Думата пирог идва от руски. Точният и превод е „тестено изделие, баница“. Това типично руско изделие е навлязло и в родната българска кухня. Ние, разбира се, сме добавили чисто български елементи в приготвянето му.
Руският пирог обикновено е приготвен с местна плънка. Има и видове сладък пирог. Всичко е въпрос на предпочитание на готвача. Най-лесната рецепта обаче, което може да с приготви от всяка домакиня, е чисто руският вариант на рецептата.
Руски пирог
Необходими продукти:
1 ½ ч.ч. прясно мляко, 1 кг. брашно, 2 яйца, 1 ½ ч.ч. олио, мая, 2 с.л. захар, 1 с.л. сол
За плънката:
1 кг. кайма, ½ к.ч. ориз, 150-200 гр. топено сирене или кашкавал, 10-15 маслини (обезкостени и нарязани на парчета), 200 гр. гъби, 2 гл. лук
Начин на приготвяне:
Задушаване лука с каймата, добавяме гъбите и ориза. Когато се сварят добре, ги сваляме от огъня и ги оставяме да се поохладят. Когато това стане, добавяме маслините и кашкавала (топеното сирене), настърган на ренде.
Замесва се меко тесто от изброените продукти. Без да втасва, се разделя на 3 части. Плънката също се дели на 3 равни части. Точат се поотделно, слага се плънката и се навиват на руло.
Готовите три рула се поставят в тава, намазнена с олио, на разстояние едно от друго. Оставят се да втасат много добре и се пекът на умерена, предварително загрята фурна.
Много типично за руската кухня е използването на рибни продукти под всякаква форма. В рецептите за пирог – също. Ето как да приготвите вкусен рибен пирог.
Руски рибен пирог
Необходими продукти:
500 гр. брашно (най-добре типово), 100 мл. олио, 20 гр. прясна мая (или 1 суха), щипка сол и щипка захар
За плънката:
1 ч.ч. ориз, 1/2 кг. рибено филе, 2 глави лук, 2 с.л. брашно
Рибата и оризът се варят поотделно. Рибата се нарязва на малки парченца. Лукът се запържва в олио, като се добавят къри или джинджифил и черен пипер. Постепенно се добавя брашното и се разрежда с бульон от рибата, докато стане гъст сос. Той се смесва с рибата и ориза.
Брашното се пресява и се размесва със солта. Сипва маята, разтворена в малко хладка вода със захарта и олиото. При непрекъснато бъркане се добавя още хладка вода. Трябва да се получи средно меко тесто. Оставя се на топло, покрито с кърпа. След около 30 мин. се премесва.
След като втаса още веднъж, се премесва отново и се разделя на две различни по големина части. От тях се разточват две кори, като по-голямата трябва да е с диаметър 5-6 см по-голям от този на тавата, така че да покрие плътно дъното и стените и. В нея се слага плънката. Тя трябва да е със стайна температура или студена, в никакъв случай гореща.
Отгоре се поставя другата кора, защипва се за долната, надупчва се с вилица и се оставя за около 20 мин. да престои. Слага се във фурна, предварително загрята до 160 градуса и се пече докато придобие златисто-кафяв цвят. Изважда се от фурната и се поръсва с масло или вода и се покрива с кърпа. Сервира се изстинал.
Вариантите за приготвяне на пирог са много, като всеки може да добави по нещо от себе си към вече познатите рецепти. Приготвянето е лесно и бързо, а резултатите - зашеметяващо вкусни.
Коментари