В много страни от древни времена съществува традицията месото да се съчетава с плодове. Така например в Италия тънките резенчета прошуто се сервират с гроздови зърна или със смокини.
Различните видове плодове добре се съчетават с телешко, свинско, пилешко, пуешко, патешко, с агнешко и овнешко. Плодовете се използват, за да се получи приятен кисело-сладък вкус, когато става въпрос за готвени ястия.
Плодовете се използват в приготвянето на салати. Любимата ни френска кухня изобилства от рецепти, в които пилешкото или патешкото се съчетава с отбрани сортове грозде, ядки и каперси.
Плодовото пюре, направено от плодове като ябълки, круши, праскови, кайсии, се използва като гарнитура към печено месо.
Съществува и възможността тези вкусни плодове, нарязани на парченца, да се добавят в чинията към печеното месо. Това се прави предимно с по-мазно месо, за да поемат плодовете от соса от печенето.
За гарнитура на месните ястия се използват и маринованите сливи. Съчетаването на месо, печено на барбекю, и плодове, се смята за едно от най-хармоничните в кулинарията. Плодовете могат да се добавят в маринатата за месото, или да се направят вкусни шишчета, в които да се редуват парченца месо и плодове.
Малините, които традиционно се използват в десерти, служат за създаването на необикновено съчетание с месо. Достатъчно е да добавите няколко малини, докато приготвяте месно ястие, и ще се насладите на обогатения и свеж вкус на кулинарния ви шедьовър.
Месото може да се сервира със сос от малини. За целта се смесват 1 лъжица оцет и 1 лъжица захар, леко се затоплят, за да се поизпари оцетът и в този сироп се подгряват плодовете.
Долива се малко бяло сухо вино, а след няколко минути – месен бульон. Вари се, докато не намали обема си наполовина, претрива се през сито и се сервира.
Плодово чатни за птиче месо се приготвя, като се смесят грозде, сок от портокал, нарязани смокини, оцет, сол и червен пипер. Всичко се оставя за 4 часа в хладилник и се сервира към ястия от птиче месо.
Коментари