Откриването на продукта карамел се счита за едно от епохалните събития, белязали развитието на световната кухня. Тази разтопена и леко прегоряла захар е структуроопределящ елемент както в сладкарството, така и в модерната висша кулинария.
Ранната история на карамела е забулена в мрака на миналото. В повечето езици думата навлиза от френски през испанското caramelo. Етимологията отвежда към захарна тръстика, известна в Гърция още от времето на Александър Македонски.
Трайното навлизане на захарта като хранителен продукт в Европа обаче станало едва през Средновековието. Повечето изследователи намират за логично точно тогава да е открит и карамелът. Има теории обаче, че той е пристигнал готов оттам, откъдето е дошла и захарта - от Изтока.
Според някои историци първообрази на крем карамела се откриват още през Античността и по-точно в Рим. Там ястията с яйца и мляко са били на особена почит. Поради това е съвсем логично там да е било познато и някакво подобие на този забележителен десерт.
Днес е залегнало мнението, че пионерска роля в създаването на карамела има Франция. Има дори легенда, която поставя началото на тази нова кулинарна традиция някъде през XVII век, а заслугите за нейното популяризиране се свързват с името на граф Праслен (1589-1675 г.).
Неговият готвач Ласань изобретил нов сладкиш - карамелизирани бадемови ядки, които били кръстени пралине, в чест на графа. Идеята дошла на готвача, докато гледал как един слуга лакомо похапва остатъци от бадеми и карамел. Новият десерт бил изпратен в двора на Луи XIII, където пожънал грандиозни успехи. През 1630 г. заслужилият готвач излязъл в пенсия и създал своя сладкарска къща - Maison de la Praline. Тя съществува и до ден днешен.
В края на XVIII век технологията на карамела била широко разпространена по цял свят. Една от главните причини за възхода било увеличеното производство на захар, най-вече в Европа. През 1837 г. английският химик Алфред Бърд създал прахообразен крем карамел. Откритието бързо добило популярност както сред английските домакини, така и отвъд океана, и силно разширило територията на този забележителен яйчено-млечен пудинг.
У нас крем карамелът става изключително популярен по времето на социализма, така често предлаган в ученическите и учрежденските столове. Чрез леко преобръщане той успя да преодолее и историческия рубеж на демокрацията.
Всъщност между някогашния крем карамел и модерния има една единствена разлика – в поднасянето. Докато в соцстоловете е поднасян с алуминиевите купички за печене, току-ще изваден от фурната, то днес в ресторантите го обръщат в чинийка.
Традиционен крем карамел
Необходими продукти: 1 л прясно мляко, 6 яйца, 6 с.л. захар, 2 пак. ванилия, 1/2 ч.ч. захар за карамелизиране
Начин на приготвяне:
Захарта и яйцата се разбиват, след което се прибавят млякото и ванилията. Другата захар се карамелизира в метални формички. Отгоре се налива получената яйчено-млечна смес. Формичките се нареждат в тава с вода. Кремът се пече на умерена фурна на 180 градуса. Водата не трябва да кипи и може да се наложи да доливате нова. Най-добре е да го оставите да поизстине в тавата с вода във фурната. Когато кремът изстине, се обръща в плоска чиния и се гарнира със сметана.
Испански крем карамел
Необходими продукти: 150 г захар, 2 жълтъка, 6 белтъка, 415 мл вода, 1 кутия (около 400 мл) обезмаслено кондензирано мляко, няколко капки ванилия (или 1 прахче), щипка сол
Начин на приготвяне: Захарта се карамелизира. Карамелът се излива в кръгла тава за печене с диаметър около 22 сантиметра. Ако е необходимо, я наклонете, за да покрие плътно дъното ѝ.
Разбийте в купа жълтъците и белтъците. Добавете им водата, млякото, ванилията и солта. Всичко се разбива до пълно смесване. Сместа се изсипва в тавата, след което се увива с влажна кърпа.
Съдът се поставя в дълбока тенджера с гореща вода, която стига до половината на тавата със сместа. Оставя се така за около час, водата трябва да е гореща, но да не ври. Получената смес се оставя да се охлади за още час и после да престои поне една нощ.
За да се извади десертът от тавата, се използва тънък нож. С него се освобождават ръбчетата. Накрая тавата се обръща в съда, в който ще се сервира. Отгоре може да се украси уникалният крем карамел с плодове или бита сметана.
Ако обичаш крем карамел, опитай непременно и нашите изпитани рецепти за крем карамел като този крем карамел без шупли, крем карамелът в тава или класическият испански флан.
Коментари