Коледните сладкиши в Англия се радват на голяма почит. Така например английският коледен пудинг води своето начало от 14-ти век. Първоначално той се е приготвял със сварено говеждо или овнешко месо, овкусено със стафиди, касис, сини сливи, вино и подправки. Наричало го „фрументи". През годините обаче фрументито се преобразява в пудинг със сливи, като се сгъстява с добавяне на хлебни трохи, яйца и сушени плодове. За да добие специфичният аромат му добавяли и "ейл", английска светла бира.
През 1714 година десертът извънредно много се харесал на Джордж Първи, той го провъзгласил за част от коледната храна. Пудингът бил замесен от малки парченца изсушени плодове: моркови, портокалова кора, стафиди, бадеми и т.н., които се прибавяли към месото, за да се съхрани за по-дълго. Според преданието от същата тази смес били направени продълговати парченца сложени в яслата във Витлеем, когато Христос се родил. Днес обаче месо не се слага.
В английският коледен пудинг присъстват повече от 13 съставки. Според традицията всеки член от семейството трябва да вземе дейно участие в бъркането на пудинга с дървена лъжица в посока от изток към запад в чест на трите мъдреци, които посетили младенеца Иисус. По време на месенето пък всеки трябва да си намисли по едно желание.
Внимавайте – пудингът се приготвя е двадесет и петата неделя след Св. Троица, тъй като са му нужни 6 седмици да престои. Точно за Коледа.
Необходими продукти:
За тестото: 6 яйца, 350 г масло, 350 г кафява захар, 3 с.л. мед, 1 бакпулвер, 350 г пресято брашно, 100 г смлени бадеми
За накисването: 500 г стафиди, 100 г нарязани сушени кайсии, 150 г нарязани сушени череши, 100 г нарязани орехи, 100 г нарязани бадеми, 75 г портокалови кори, кората и сока от 1 лимон, 4 с. л. портокалов сок, 100 мл коняк, 1 с.л. канела, 1 с.л. смлян карамфил, малко джинджифил
Начин на приготвяне: Всички продукти от сместа за накисване се смесват и се поставят под похлупак за една нощ.
На другия ден в подходяща купа се слагат маслото, захарта и медът и се разбиват. Постепенно се добавят едно по едно яйцата, като след всяко яйце се добавя по 1 с.л от брашното и се разбива с миксер. След това към сместа се добавят смлените бадеми, половината от брашното и бакпулвера. Следва сместа с ядките и сушените плодове.
Всичко се обърква добре и се добавя останалото брашно.
Съдът за печене се намазнява и се облепва с пекарска хартия. Фурната трябва предварително да се загрее на 150 С. Сместа се изсипва в съда и се изравнява. Пече се на слаба фурна почти 3 часа или до получаване на златист цвят.
Пудинга се вади и на няколко места се продупчва с клечка за зъби. Залива се с бренди или ром и се оставя в кексовата форма още 30 минути. Когато изстине напълно се завива плътно в пергаментова хартия или фолио и се съхранява 6 седмици - до Коледа. За да остане свеж и сочен, няколко пъти може да се отваря и да се напръсква с малко ром или бренди.
Друг изключително популярен коледен сладкиш от Англия е:
Английски коледен [щолен]
Необходими продукти: 125 г краве масло, 1 ч.ч. захар, 2 яйца, 250 мл прясно мляко, 100 г стафиди, 250 г сушени плодове (кайсии, ананас и др.), 4 ч.ч. брашно, 1 бакпулвер, 1 ч.л. канела, краве масло (за намазване), пудра захар.
Начин на приготвяне: Захарта и кравето масло се разтапят на слаб огън. Махат се от печката и към тях се прибавят яйцата, млякото и малко от брашното. Сместа се разбива с миксер, след което се слагат стафидите, сушените плодове, останалото брашно, бакпулверът и канелата. Сместа се разбърква хубаво с лъжица.
Сладкишът се пече на 200 градуса 60-70 мин. Добре е да проверявате дали е готов с клечка за зъби. Когато е готов, се вади от фурната, намазва се с масло и се поръсва с пудра захар. За да се съхрани по-дълго, се опакова в домакинско фолио.
Коментари