В последните години се изговори много за некачествените и вредни съставки в саламите. Може ли тази практика да се промени? Според микробиолозите от Каталунския институт за изследване на храните и земеделието в Хирона - може.
Според учените, за да станат саламите по-вкусни и по-полезни, трябва да им се добави само едно – бебешко аки. Да, колкото и невероятно да звучи, това е начинът. Учените установили, че пробиотичните бактерии, които се откриват в бебешките екскременти, могат да превърнат пикантните меса в здравословни храни.
В човешките екстременти се съдържат определени нива на лактобацилус и бифидобактерии. При проведените изследвания станало ясно, че в изпражненията на здрави кърмачета до 6-месечна възраст техните нива са в изключително високи нива в сравнение с тези на възрастни.
От бебешките екстременти са извлечени три щама бактерии. Те били вложени в шест вида колбаси, заедно с три щама закупени стартерни култури. Установено било не само, че бебешките бактерии взимат превес над останалите, а и че те са 100 милиона клетки на грам наденица. А това може значително да подобри здравето на консуматорите им.
Последвала дегустация от независимо жури. Безспорно било установено, че саламите, произведени от миризливия краен продукт в бебешките пелени, имат много добър вкус. Те обаче имали и по-малко мазнини и сол в съдържанието си.
След откритието вече има тенденция и за производство за подобен тип продукти. Пробиотичните бактерии от бебешките екстременти могат да се използват за сурово-сушени колбаси, получени вследствие на ферментация. При тях основен е процесът на разграждане, при който се придава характерният остър вкус, лесната за сдъвкване текстура и наситен червен цвят.
В нормалния случай ферментиралите колбаси се приготвят от смеси от кайма, сол, захар, подправки и втвърдяващи агенти. С тази смес се пълнят в черва.
В тях се влагат и бактерии, които се намират в суровото месо или в стартерни култури и се добавят по време на производството. Те потискат развитието на зловредни за продукта бактерии.
Коментари