Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Лечебни свойства на ореховите черупки

Лечебни свойства на ореховите черупки

Орехи

Орехите са незаменими за профилактика и лечение на метаболитен синдром, сърдечно-съдови проблеми и диабет тип 2.

Противовъзпалителните вещества в орехите играят специална роля в поддържането на здравето на костите, като допринасят за загубата на тегло и предотвратяват затлъстяването. Фактът, че този скъпоценен дар на природата е нужен на всички, независимо от пол и възраст, едва ли е тайна за някого. Орехите са не само вкусни, но и без преувеличение ни помагат да живеем.

Поради съдържанието на голям брой полезни вещества в орехите, тази ядка се използва широко в народната медицина. Освен това се използват всички негови части: орехова черупка, сърцевина, орехови прегради.

За какво са полезни черупките от орехите

Орехови черупки

Черупките на орехите имат положителен ефект върху всички процеси на организма в човешкото тяло. Регулират метаболизма и са добри за храносмилателната система. Обикновено в тинктурите и отварите от орехови черупки и прегради се използват заедно, тъй като по лечебни свойства те не отстъпват едни от други. Все пак преградите все още са по-подходящи за лечение на щитовидната жлеза, тъй като съдържанието на йод в тях е по-високо.

Голямо количество хранителни вещества се концентрира в твърдата обвивка на ядката на ореха. Аминокиселините участват във всички метаболитни процеси, помагат на имунната система да се бори с инфекциите. По-специално, ореховата черупка съдържа голямо количество калций, желязо, цинк, магнезий. Има и йод и витамини P, A, C, група B. Този комплекс възстановява баланса на тялото, помага за нормализиране на психическото състояние, успокоява нервната система, нормализира съня.

Черупка от неузрял орех (зелена) е добро лекарство срещу камъни в жлъчката. Научно доказано е, че черупките на зеления орех също имат антиоксидантни свойства. Те значително намаляват риска от ракови клетки.

Рецепти с черупки на орехи

1. Рецепта за порчистване на кръвоносните съдове

Ако искате да почистите съдовете от токсини, тогава пригответе следващия бульон. За целта ви трябват 15 бр. черупки от орех, 500 мл вряла вода.

Отвара от орехови преградки
Снимка: Илиана Първанова

Свържете всички компоненти заедно. Сложете на слаб огън и варете 10 минути. Когато сместа стане тъмнокафява, прецедете през тензух.

Всеки ден приемайте по 2 с.л. отвара на празен стомах (сутрин, следобед и вечер). Курсът на лечение е 2 седмици, след което трябва да направите почивка.

2. Рецепта за лечение на колит

Подобна рецепта се използва за лечение на колит: Смелете 200 г черупки в месомелачка или пасатор. Добавете 100 г нарязани сушени орехови листа. Поставете всички съставки в емайлирана купа и залейте с вряла вода. Варете за 30 минути.

Оставете сместа да се охлади на стайна температура. Необходимо е да приемате бульона 2 пъти на ден, на празен стомах, 3 с.л.

За да не навредите на тялото, следете здравето си. Курсът на лечение е 2 седмици, след което се препоръчва да се направи почивка за 40 дни.

3. Отвара за нормализиране на щитовидната жлеза

Черупки - от 20 ореха

Вода - 200 мл

Смелете черупката, потопете във вряща вода и оставете за един час.

Начин на употреба: Пийте отварата от орехови черупки прецедена през марля или сито 30 минути преди хранене в продължение на две седмици. За да затвърдите резултата повторете лечението след 10 дни.

Рецепта на Ванга с ореховите черупки

4. Рецепта срещу екземи на баба Ванга

Прах от черупки на орехи е отлично лекарство за заздравяване на рани със своите противовъзпалителни свойства. Преди това суровините се сушат във фурната, след това се поставят в кафемелачка и се смилат.

Сместа се налага върху обработена рана, тумор или екзема, покрива се със стерилна марля отгоре - държи се два часа. Прахът, подобно на тинктура от черупка на орех, допринася за бързата регенерация на епидермиса. За улеснение можете да смесите с малко количество рибено масло. Ще се получи гъста, хомогенна маса.

Внимание! Лечение с орехови черупки не се препоръчва при индивидуална непоносимост и алергии, при възпаление на панкреаса и чревни разстройства.

Орехите могат да бъдат вредни дори за здрав човек, ако са застояли или се ядат в големи количества. Не забравяйте за мярката.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest