При последното си заседание Европейският парламент гласува ограничаване на полиетиленовите торбички с 80 процента за следващите пет години.
Това означава, че до 2019 години всички търговци в рамките на Европейския съюз ще трябва да опаковат плодовете и зеленчуците в хартиени торбички, а не в найлонови.
Полиетиленовите торбички ще се запазят за насипните храни като ядки, сурово месо и риба.
На редовното заседание европейските депутати отбелязаха, че полиетиленовите торбички, чиято дебелина е под 50 микрона, рядко се използват повторно и представляват голяма опасност за околната среда.
За следващите пет години Европейският парламент предприе ограничаване на найлоновите торбички с 80%, като на търговците, които не спазват забраната, ще бъдат налагани утежняващи данъци и такси.
Новите торбички ще са изработени от рециклирана хартия и ще за биоразградими.
Решението на парламента е свързано с целенасочената и последователна политика на Европейския съюз да се изчисти от полиетилена.
При заседание на българския парламент от друга страна се реши да бъдат отпуснати 2 милиона лева като помощи на земеделците за борба с вредители по доматите – миниращия молец.
За да получат държавни субсидии, земеделците трябва да предоставят нужните документи до 1 октомври. Срокът за сключване на договорите е до 15 октомври, а за изплащане на средствата – 28 ноември 2014 година.
Държавната помощ ще компенсира част от разходите за растителна защита на земеделците.
Субсидията, която земеделците ще получат, е в размер на 250 лева.
За държавната субсидия могат да кандидатстват всички земеделски производители, които отглеждат над 10 декара зеленчукови култури.
Заявленията за подпомагане се подават в областните дирекции на фонд Земеделие по постоянен адрес за физическите лица и по адрес на управление за фирмите.
Миналата година земеделските производители получиха близо 1.8 милиона лева за борба с доматения молец.
Коментари