От следващата година върху хляба ще се поставят нови етикети, чийто шрифт ще е по-голям и ще носи повече информация за качеството и формата на продукта.
Новината бе съобщена от председателката на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите във Велико Търново - Жени Сапунджиева.
Председателката съобщи още, че в хлебопроизводството страдат от липса на кадри и инвестиции.
"Преди време австрийците ни казваха да въведем поточни линии, защото няма да сме зависими от работниците, защото машините не боледуват, но инвестицията е твърде висока. И така лутаме се между двата фактора - работната ръка и инвестициите, това са двата големи проблема на сектора" – обясни Сапунджиева.
Следващата седмица Агенцията по безопасност на храните ще организира във Велико Търново обучителен семинар, на който ще станат ясни новите изисквания в хлебопроизводството.
Сапунджиева добави и че заявките за покачване на хляба от страна на производителите няма да се сбъднат и цената на насъщния няма да се променя.
Миналата седмица родните хлебопроизводители поискаха цената на хляба да скочи, тъй като дъждовете тази пролет са увредили качеството на реколтата.
"Дали има проблем с качеството на зърното ще разберем едва през септември, когато всичко е ожънато. Тогава ще се направят тестове за хлебопекарните качества на пшеницата от новата реколта" – каза председателката на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите във Велико Търново.
По думите ѝ цената на хляба у нас наистина е прекалено ниска в сравнение с цените на останалите страни-членки на Европейския съюз, но тя се определя съобразно средните месечни доходи на българина.
Сапунджиева бе подкрепена и от председателката на Националния браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите Мариана Кукушева, която каза, че искането за покачване на цената на хляба е спекулация.
Според Кукушева състоянието на пшеницата и тази година ще е добро, въпреки обилните дъждове, като Европейската комисия очаква реколтата за 2014 година да е 4.8 милиона тона.
Коментари