Родните зърнопроизводители съобщиха, че заради рекордното количество валежи, които се изляха над страната ни през последните месеци, е възможно хлябът да поскъпне с около 10 стотинки.
Обилните валежи, влагата и липсата на по-топли температури през април и май са съсипали голяма част от реколтата тази година.
Зърнопроизводителите заявяват, че в някои региони от Северозападна и Южна България са паднали дъждове над нормата, които са принудили фермерите да третират пшеницата с препарати, за да спасят част от реколтата.
Производителите казват, че дъждовете тази пролет може би ще повлияе върху качеството на хляба и върху неговата цена, като се очаква поскъпване с между 15 и 20%.
Повишаването на цената ще се наложи, защото в хляба ще трябва да се влагат заместители.
Очаква се новата цена на едро на хляба да е около 52 стотинки, а крайната му цена до потребителя да е с 10 стотинки по-висока от настоящата.
От гоцеделчевското село Дъбница също заявяват, че метеорологичните условия тази година са засегнали производството им на ягоди, като заради дъждовете е възможно реколтата да е три пъти по-малка.
Според експертите причината за съсипаните ягоди е найлонът, който земеделците са подлагали под насажденията.
Стопаните от селото споделят, че плодовете, които берат тази година, са гнили, тъй като производството в гоцеделчевското село е екологично и по-голямата част от фермерите не използват химически препарати, с които да влияят върху вида и качеството на плодовете.
Рамуш Чауш от село Дъбница разказва, че миналата година в производството му е помагала холандска фирма, която се е грижила за пласирането на ягодите. Но тази година холандските му партньори са се оттеглили заради неблагоприятния пазар на плодове.
Рамуш споделя, че оттогава сам се справя с продажбата на плодовете, като по-голямата част от продукцията му се пласира в град Банско.
Неблагоприятните атмосферни условия тази пролет засегнаха и черешите в Кюстендил, които макар и да се появиха по-рано тази година, видът им не беше много апетитен.
Коментари