Днес отбелязваме Международния ден на бирата, която е едно от най-предпочитаните алкохолни питиета в цял свят.
По традиция празникът на пивото се отбелязва първия петък на най-отпускарския месец.
Освен че е едно от най-популярните, бирата е и сред най-старите питиета.
Думата бира произлиза от италианския глагол бибере, което се превежда като пия. Именно заради това повечето славянски народи наричат кехлибарената течност пиво.
Проучвания сочат, че бирата е третата най-консумирана напитка в световни мащаби след водата и чая.
За първи път за пенливата течност се споменава в документ от времето на шумерите - IV век преди Христа. Шумерската бира се наричала сикару.
Технологията при древните шумери е била използвана главно като начин за запазване на излишъка от зърно, а не като начин да произвеждат бира.
Най-вероятно древните пивовари са били жени. Те са приготвяли пенливата течност на старинни глинени маси.
Още древните шумери са знаели са лечебните способности на бирата и предписвали течността при зъбобол. С времето хората открили и други полезни въздействия на пенливата течност.
Към момента най-голямата бирария се намира в японския град Мацуширо. Бирарията предлага по безплатна халба на клиентите си, в случай че се подслонят в заведението по време на земетресение.
Три от четирите най-продавани марки бири са китайски. В челната десетка за най-купуваните бири попадат още Budweiser, Heineken, американски и бразилски марки.
Днес повечето европейски пивовари следват традициите, завещани от древните шумери. Производството на бира е основен занаят в Белгия, Германия, Австрия, Ирландия, Обединеното кралство, Франция, Скандинавските страни, Полша, Чехия и Испания.
Отбелязването на Международния ден на бирата е стартирало през 2008 година, като по традиция в първия петък от месец август се организират различни интересни инициативи, свързани с пивото. В Калифорния например си организират екскурзия с влак, която включва посещение на 6 кръчми за един следобед.
Коментари