Много хора искат да опитат поне веднъж да си направят сами бира. Това лесно може да се направи, ако разполагате със зърна – пшенични, ечемичени или ръжени, хмел, бирена мая.
Първо трябва да подготвите зърната. Какви ще бъдат те – ръж, ечемик или пшеница – зависи само от вашите предпочитания. Можете да смесите ръж с овес.
След като зърната вече са избрани, те се слагат в дълбок съд и се заливат със студена вода. Трябва да изчакате няколко дни, докато покълнат, да излеете излишната вода от съда и получавате основата за вашата домашна бира.
След това добавете вода към покълналите зърна. Кипнете вода, охладете я до шестдесет градуса и я добавете към зърната. Разбъркайте добре, покрийте с капак и оставете да се вари на бавен огън няколко часа.
Добавете в съда на печката и хмел. След това охладете получената течност и я оставете непокрита, за да се насити с кислород. Прецедете.
Добавете бирената мая – тя спомага за това бирата да е бира, тъй като я превръща в алкохолна напитка. Времето за ферментация е около две седмици.
През първата седмица трябва да осигурите място за вашата бира, където да не е изложена на повече от петнадесет градуса температура.
През втората седмица е добре да прелеете бирата в дървено буренце. Но не всеки има буре вкъщи, затова можете да улесните и опростите процеса.
За целта ще ви трябват 2.5 килограма покълнали зърна, 5 литра вода, 3 чаши хмел, половин чаена лъжичка сол, 50 грама суха бирена мая и 100 милилитра захарен сироп. Той се прави от 100 милилитра вода и 50 грама захар, които се сваряват, докато не се посгъсти сиропът.
Зърната се смесват с водата, варят се около два часа и се добавя хмелът. Вари се още половин час, прецежда се и се охлажда до 40 градуса.
Добавете бирената мая, солта и захарния сироп, разбъркайте и оставете на хладно за пет часа. Разлейте бирата в бутилки и оставете без капачки, а след едно денонощие сложете капачките. След два дни вашата домашна бира може да се пие.
Коментари