Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Фурмите - хлябът на пустинята

Фурмите - хлябът на пустинята

Фурми

Фурмите са един от най-древните плодове, отглеждани от човека. Добиват се от финиковите палми.

В пустинните местности на Северна Африка и Близкия изток фурмите са основен източник на храна от хилядолетия. Отглеждат се по тези места от цели 4000 години.

Вкусните плодове съдържат много витамини и въглехидрати. Пресните фурми са твърди и не са вкусни. Когато узреят, стават оранжеви на цвят. След ферментация придобиват тъмнокафяв цвят.

Една финикова палма добива средно 45–90 кг плодове. Този добив обаче се получава, когато палмата достигне възраст от 10–15 години. Палмата живее 100–200 години.

В сушените фурми се съдържат 60-65% захар - най-висок процент в сравнение с всички други плодове. И това е главно глюкоза и фруктоза. Също така те съдържат много желязо, магнезий, фосфор, минерални соли, витамини от групи А и Б, незаменими аминокиселини, протеини и др.

Учените смятат, че 10 фурми на ден са достатъчни за ежедневните нужди на човека в магнезий, мед, сяра, половината от потребностите му от желязо, една четвърт от нуждите от калций.

23 вида аминокиселини, съдържащи се във фурмите, липсват в повечето други плодове. Ето защо те са важен елемент в хранителния режим на хората в много страни. В горещите страни те са спечелили репутацията си на "хляб на пустинята".

Фурмите са много калорични. В 100 грама се съдържат 281 ккал. Така че тези, които злоупотребят с тях, са склонни към напълняване. Но това не означава, че трябва да премахнете напълно фурмите от трапезата си. Няколко фурми за десерт няма да навредят на фигурата ви.

Какво може да приготвите от фурми? Пресните фурми се добавят към много ястия: плодова салата, компот, сладкиши и торти. В Древен Вавилон от фурми са произвеждали вино и оцет. Печени и смлени костилките на фурми заместват кафето.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.7
51
42
33
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Анонимен
виктор
виктор
22 извинете,плюс 2 условнозаменими
20.05.2012 19:49
Виктор
Виктор
20 аминокиселините са открити,8 незаменими и 12 заменими,така че няма как да са 23
20.05.2012 19:44