Сиренето Ементал е известно още като краля на сирената. То е и основа на националното швейцарско кулинарно изкушение – фондю със сирене.
Аристократичното сирене Ементал има наситен аромат, леко сладникав вкус и има доста дупки. То се приготвя от прясното мляко на алпийските крави, които са водени на специални алпийски пасища през лятото и пролетта, когато тревата е нежна и сочна.
Сиренето зрее първо в студено и влажно помещение, след това в топло подземие, а накрая в студена пещера. За да се получи класически ементал, то трябва да зрее не по-малко от 12 месеца.
Името си сиренето дължи на река Ема, край която е разположен швейцарският кантон Берн, известен като център за производство на сирене.
Ементал може да се сервира тънко нарязан, с качествено вино и нарязани плодове, а може да бъде добавян и към салати. Но класическото му приложение е в швейцарското фондю.
Днес швейцарското фондю с ементал е символ на лукс, но то е било измислено от гледачите на крави, които вечеряли само с три продукта – сирене, хляб и вино. Преди векове най-евтиното бяло вино се загрявало и в него се пускали парченца старо сирене, а в соса се топвали късове хляб.
Можете сами да направите фондю, дори не е необходимо да имате специален съд за това. Достатъчно е да затоплите една част сухо бяло вино, след това да добавите две части настърган Ементал и да разбърквате, докато се разтвори. Добавя се 1 супена лъжица нишесте, за да сгъсти фондюто.
Върху специални вилички с топлоизолирани дръжки се нанизват парченца хляб и се топват във фондюто, което може да се поръси с различни подправки на вкус. Ако се използват обикновени вилици, дръжките им ще се нагреят от топлината на фондюто и съществува вероятност да се опарите.
Рецептата за фондю Нешател е популярна в Швейцария от векове. За това фондю са необхозими 400 грама сирене Грюер и 250 грама Ементал, 300 милилитра бяло сухо вино, 1 чаена лъжичка лимонов сок, 10 грама нишесте, черен пипер на вкус.
Сирената се настъргват и се смесват. Слагат се в съда, в който ще се приготвя фондюто, заливат се с виното, добавя се лимоновият сок и нишестето и се затоплят на среден огън. Бърка се с дървена лъжица, като се рисуват осморки до разтопяването на сирената.
Добавя се черният пипер и съдът се слага над специална горелка, за да се поддържа горещо фондюто. Върху тънки дълги вилици се нанизват парченца хляб и се топват във фондюто.
Коментари