Шамфъстъкът представлява ниско храстовидно дърво. Преди много години се култивира в Азия, след което бива пренесено в Средиземноморието, Австралия и Калифорния.
Шамфъстъкът ражда орехоподобни плодове, които щом узреят, изсъхват. От костилката излизат висококалорични ядки, заради които се отглежда. Те са богати на витамини и минерали и са широко използвани в кулинарията.
Ядките на шамфъстъкът се ядат цели. Те се приемат както пресни, така и печени, обикновено осолени. Някои ги предпочитат карамелизирани. Влагат се в плънки на баклава и сладкиши с ядки. С шамфъстъци се гарнират сладоледи. В солените ястия рядко се влагат като подправка и най-вече за украса.
Богати на протеини, в ядките на шамфъстъка няма холестерол и несвързани мазнини. Поради това те са подходящ заместител на продукти от животински произход, най-вече за вегетарианците и хората, желаещи да премахнат излишното тегло.
В кулинарията тези ядки се използват повече от 2 500 години. Докато в древния Изток са считани за символ на богатството и успеха, днес всичко, в което те се влагат, е под етикет елитно.
Шамфъстъкът се влага в редица храни, поднасяни на важни светски събития. Така например в Стокхолм лауреатите за Нобелова награда биват гощавани с вкусен сладолед, гарниран с шамфъстък.
Освен в обичайни храни шамфъстъкът се използва и за блюда с необичайни вкусови съчетания. В най-скъпите ресторанти се сервира специалитет от шамфъстък, ягоди и кашкавал или се поднася в комбинация с шампанско или леки десертни вина и ядки. В този случай той е накиснат в лимонов сок.
Освен всичко друго шамфъстък се добавя в рецепти за пилешки кремсупи, пълнена патица, пиле, дори прасенце. Смлени пък се добавят както в местни блюда, така и в сладки, кремове и торти.
Крем с шамфъстък
Необходими продукти: 1 л прясно мляко, 250 мл сметана от животински произход, 4 с.л. с куп царевично нишесте, 2 с.л. вода, 4-5 с.л. захар, 2 с.л. вода от портокалови цветове, 1 ч.л. мастикова смола (сакъз) на прах, ½ ч.ч. (50 г) шамфъстък
Начин на приготвяне: Всички продукти за крема се смесват в тенджера. Слага се на котлона и се вари на слаб огън. Полученият крем има рядка консистенция. Разсипва се в купички, чашки (за шампанско) или тавичка.
Когато се охлади леко, но не напълно, се поръсва с нарязан на парченца шамфъстък. Когато е напълно охладен, се поставя в хладилника за няколко часа, докато стегне.
Вижте и какво още не знаете за шамфъстъка.
Коментари