Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Домашната ракия ще се вари с вносно грозде

Домашната ракия ще се вари с вносно грозде

Антония Р.Антония Р.
Джедай
1k1232
Гроздова Ракия

Тъй като цените на българското грозде се вдигнаха заради съсипаната тазгодишна реколта, родните производители на ракия ще варят напитката с македонско и гръцко грозде.

Родното грозде по пазарите е скочило почти двойно заради проливните валежи и градушки през почти цялата година в страната ни. Така доста голяма част от тазгодишния добив беше напълно съсипан и грозде за вино и ракия не остана.

Тази ситуация принуди както някои от големите производители на ракия, така и много българи, които варят спиртната напитка за собствена консумация, да купуват вносно грозде от Гърция и Македония.

В пограничните райони масово се продава от вносния плод, а цените му са много по-ниски от българското грозде.

Ракия

Гроздето от Прилеп и Кавадарци се предлага за по 60-65 стотинки на килограм, докато кюстендилското грозде върви по 1 лева и стига до 1.50 лева за килограм.

Гръцките села около Ксанти и Комотини предлагат есенния плод за между 40 и 50 стотинки за килограм.

Според закона на ГКПП-Гюешево в страната ни могат да се вкарат до 50 килограма грозде за лична консумация. Вносителите на грозде с търговска цел ще бъдат глобени.

Заради кризата в страната ни обаче митничарите са пускали и товари с по 100 килограма грозде.

Според данните на Министерството на земеделието тази година страната ни е регистрирала с 40% по-слаба реколта на грозде. Миналата година добивът у нас беше 250 000 тона, а тази есен е между 160 000 -170 000 тона.

Грозде

От тях тази година ще бъдат произведени 90 тона вино, докато през 2013-та бяха произведени 170 000 тона.

Винари от Търговишко ходят чак в южна България да купуват грозде, защото в района им било с ниска захарност. Наложило се по борсите да броят по 1.20-1.30 лева за килограм, което е двойно повече от миналогодишната цена.

Всички са единодушни, че това е най-слабата година за бизнеса от десетилетия насам. Дъждовете нанесоха най-големи поразии на червените винени сортове Каберне, Мерло и Широка мелнишка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest