Плодовете на мушмулата достигат своята зрялост през септември. Интересното е, че остават на дървото дори след окапването на листата, до края на ноември. Представляват кафяво-зеленикави, подобни на кълбета топчета. На върховете им има остатък от чашката. Притежават сладко-тръпчив вкус и семена, твърди като костилка.
Най-подходящите месеци за бране на мушмули са септември и октомври. В началото са доста твърди, но с времето стават меки и ароматни. Лесно се нараняват, поради което трябва да се берат внимателно. Ако се берат преди първата слана, се оставят в сандъчета или касетки на дебели пластове. Така се съхраняват на хладно и проветриво място. Годни са до два месеца след брането.
След брането следва период на доузряване. През него мушмулите често се проверяват, като силно омекналите и смачкани плодове веднага се консумират или премахват. Ако се оставят, те плесенясват и повреждат останалите.
Ако мушмулите се берат след няколко слани, плодовете често изсъхват, спаружват се и стават негодни за консумация. При подобно бране след слана те вече са омекнали и трябва веднага да се консумират или преработят, тъй като са нетрайни и загниват.
Подобно на много плодове, мушмулите се консумират предимно сурови. Когато разполагате с големи количества обаче, най-доброто решение да запазите техния неповторим вкус за по-дълго е приготвянето на мармалад. Ето как да си го приготвите:
Мармалад от мушмули
Необходими продукти: 3 кг омекнали мушмули, 1 кг захар
Начин на приготвяне: Плодовете се заливат с малко вода и се слагат на котлона да се задушат. За да омекнат напълно, е най-добре да се претрият през сито или гевгир.
Кашата от мушмули се оставя да поври за известно време. Добавя и се захарта, след което се вари, докато при прокарване на бъркалката не започне да се образува бразда на дъното на тавата.
Мармаладът от мушмули се разсипва топъл в предварително затоплени буркани. Така се оставя да изстине напълно, след което се затварят.
Коментари