Тайландската кухня е пикантна, оригинална и екстравагантна. В нея доминират “огънят” и пет вкуса – кисел, сладък, горчив, солен и лютив, който е над останалите. Магията на тайландското ястие е в сливането на вкусовете.
Изобилието от плодове и зеленчуци, риба и меса може да смае и най-претенциозния купувач и кулинар. Докосналите се до тази неповторима екзотика разказват, че по обяд улиците на Банкок и на курортите се изпълват със скари и само за някакви стотинки всеки може да похапне пържено пилешко месо, скариди или люта супа с кокосово мляко.
Най-често използваните продукти в тай кухнята са кокосовото мляко, палмовата захар, сокът от лайм, чесънът, пикантният рибен и соев сос и чилито.
Правилното комбиниране на подправките се счита за особено изкуство в самия Тайланд, изисквайки както опит така и време. Подготовката на един единствен сос може да отнеме часове в смилане, пробване и търсене на деликатно равновесие между правилните съставки.
Само тогава се постига и оценява истинската стойност на автентичния тайландски вкус. Тайландските готвачи обожават аромата на различни видове билки и подправки, като лимонова трева, куркума и тамаринд, галангал, смлени фъстъци, тай босилек и листа на кориандър.
Кулинарните традиции в Тайланд неизменно се свързват и с употребата на различни сортове босилек. Horapha, kaphrao, maenglak са различни варианти на сладкия босилек.
Horapha се използва като зеленчук и подправка. Свежите листа могат да се дъвчат за свеж дъх. Листата kaphrao са по-тесни и често са оцветени в червеникаво-лилаво.
Те проявяват своя аромат и свойства само когато се сготвят и често се използват за подправяне на риба, телешко и пилешко. Maenglak има малко по-влакнести и по-бледо зелени листа от horapha. Понякога е наричан лимонов босилек, но всъщност има ментово-лют вкус и се използва като зеленчук и подправка.
Тайланд е много голям производител и износител на този така наречен „ароматен ориз", познат у нас като сорт „жасмин”, считан за един от най-качествените в света. Оризът е в основата на множество тай-ястия, както и нудлите.
Неговите дълги зърна не се слепват при варене и запазват неповторимия си аромат, който смесен с уханието на подправките ще ви достави насладата на автентичната тай-кухня.
Ако искате да се потопите в магията на тази кухня, вижте някои страхотни рецепти: Печено пиле по тайландски, Тайландски рибни кюфтенца, Тайландска супа с раци, Пилешки крилца по тайландски.
Коментари