Още от създаването си конякът е бил определен за лечебен еликсир. Лечебните му свойства са били описани в древни книги с рецепти. Там той бил определян като еликсир на здравето.
Лечебни свойства на коняка
- Изключително полезен е при простуди и настинки;
- Полезен е за хора с хипертония и стенокардия;
- Ефективен е за намаляване на стреса и нервното напрежение;
- Конякът повишава апетита;
- Лекува силно главоболие;
- Той е полезен при мускулни и сухожилни травми;
- Често използван лек е и при ревматизъм;
- Може да се използва при безсъние и други.
Полезните свойства се дължат на активния спирт и природните масла. Отлежаването на напитката в дъбови бъчви спомага за подчертаване на тези полезни свойства и усилва качествата му. Консумацията му действа съдоразширяващо и помага за увеличаването на кръвотока в организма.
С консумацията на коняк приемът на витамин С се увеличава и обилното изпотяване допринася за по-лесно прогонване на настинки, простуди и различни инфекции.
Полезни идеи за лечение с коняк
Една от най- популярните рецепти е да прибавим 50 г коняк към топлия билков чай заедно с една лъжица мед. Това ще ни помогне да отпушим горните дихателни пътища и ще повиши значително концентрацията на витамин С в организма ни.
Смесвате малко коняк с една супена лъжица мед и болките в гърлото ви ще утихнат. Може да го използвате при силна кашлица и настинка.
При силна простуда и настинка разбъркайте една чаена лъжичка джинджифил на прах в 50 мл коняк. Оставете го за около час и след това го изпийте. Действа безотказно.
Ако усещате, че се разболявате или ви тресе, веднага си загрейте 50-70 грама коняк с малко лимонов сок и лъжица мед. Ще се почуствате много по-добре.
Ако имате проблеми със съня, то преди лягане може да изпиете 15-20 грама чист коняк.
Никога не трябва да забравяме, че конякът е алкохол и не трябва да се прекалява с консумацията му. Макар и много полезен, в големи количества може да постигнете обратния резултат. Бъдете внимателни и разумни.
Коментари