Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Храната и ислямът в арабската кухня

Храната и ислямът в арабската кухня

Арабски пазар

Хранителните навици на арабите и строгото спазване на ислямските норми и правила са неразделно свързани. В това няма нищо изненадващо, тъй като пророкът Мохамед е имал свои виждания за храната, които продължават и днес стриктно да се прилагат във всички ислямски държави.

Ето какво е важно да знаете по отношение на исляма и храната в арабската кухня, ако искате да се представите добре пред свои гости, които са част от арабската общност:

1. Според почти всички диетолози ислямските хранителни правила са база за формирането на едно от най-диетичните менюта - арабското.

2. Вижданията на пророка Мохамед за хранителните продукти са, че:

- Стафидите, гроздето и дюлята са плодове, които действат добре срещу стресови състояния, тревоги и тъга;

Арабски ястия

- Чесънът и медът са природни лекарства, които помагат срещу редица заболявания, като медът е ефикасен и за подобряване на паметта;

- Фурмите са сред най-полезните плодове и се препоръчват по време на пост, тъй като пречистват стомаха;

- Ако човек страда от болки в гърба, трябва да консумира лук;

- При обилно потене или при състояние на нервност, трябва да се набляга на зехтина. Той влияе добре и върху цвета на кожата.

3. Строго правило в ислямската религия е преди и след всяко хранене да се произнесе името на Аллах, както и да се измият добре ръцете със сапун.

Фурми

4. Човек трябва да се храни бавно, седнал на земята, тъй като така се усеща най-добре кога се е нахранил. Лакомията е порок, но не трябва да се отказва и нищо от това, което се поднася от домакина, тъй като храната е дар от Аллах.

5. При поднасянето на различните ястия е забранено използването на златни или сребърни прибори, тъй като това е излишно разхищение и проява на лош вкус.

6. За забранени в ислямската религия се считат алкохолните напитки, свинското месо, всички храни от хищници или такива, които съдържат кръв, както и откраднатите храни.

7. По време на Курбан Байрам всеки арабин трябва да заколи жертвено агне, след което да възхвали името на Аллах.

8. По време на Рамадан Байрям се раздават зърнени храни, фурми или финансови помощи на бедните хора в Арабския свят. През този месец е характерно приготвянето на супата Харира, състояща се от много зеленчуци, нахут, агнешко или телешко месо.

Опитайте няколко униклани рецепти от арабската кухня: Катайеф, Шаварма, Бърз кофта кебап, Тажин, Хумус.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest