Хората от родопското село Осиково са доволни от тазгодишната ягодова реколта. Почти целият добив на производителите е изкупен, а в селото не е останала къща, в която да не се отглеждат малките ароматни плодчета. С тази информация ни запознава кметът на Осиково – Велин Палигоров.
Беритбата на ягодите в селото приключи наскоро, а кметът Палигоров съобщава, че цените, на които са изкупувани ароматните червени плодчета, са много добри. Те са варирали от 2.50 до 3.20 лв. за килограм от плодовете.
Когато ягодите са недостатъчно за продажба или са негодни, повечето производители предпочитат да си направят ягодова ракия, допълва още кметът. В селото всяка година в средата на лятото, на 15 август, се организира и празник на ягодата.
В девинското село има и чужденци, които се занимават и се препитават със земеделие. Един от тях е Кенет Мориканд – камерунец, който е студент в България и който също отглежда ягоди в Осиково.
Кенет е дошъл в България заедно със своята съпруга, която е украинка – отглеждат ягоди в селото, но живее в Пловдив. Семейството е изключително работливо и Кенет не се плаши от трудността на земеделската работа, съобщава кметът. Камерунецът е започнал да отглежда ягодите в Осиково преди около три години, а днес вече има три декара, за които се грижи.
Кметът споделя още, че тази година четири семейства от Осиково са се опитали да гледат и череши. При тях обаче изкупната цена е била доста ниска – най-високата цена, на която са изкупувани черешите, била 60 стотинки за килограм плод.
Производителите на ягоди в селото са решили да започнат да произвеждат и къпини. Тези плодчета имат висока цена, а освен това прекупвачите на ягоди обещали да изкупят къпините на цена от шест лева за кило.
В селото има и няколко семейства, които се занимават с отглеждане на малини, допълва кметът, а цената при тези плодове достига до три лева за килограм.
Хората се опитват да се развиват и да намират нови ниши в пазара, но за осиковци основен поминък си остава отглеждането на ягоди. Кметът обяснява, че ако не е производството на червените ароматни плодчета, вероятно селото нямаше да го има.
Коментари