Нито една бобена гозба не би била достатъчно вкусна, ако в нея липсва ароматен джоджен. Подправката е особено подходяща и за агнешко, за ориз, както и за много други ястия, но джодженът е подходящ не само за овкусяване на различни гозби. Чаят от ароматната подправка е преди всичко изключително популярен при състояние като стомашното разстройство.
Само една-две чаши от него са напълно достатъчни да овладеят положението и да помогнат на организма да се пребори с разстройството. Чаят може да облекчи и още други състояния – помага при гадене, при колики. Имайте предвид, че той повишава апетита и има противовъзпалително действие.
За да си го приготвите, трябва да сложите в 500 мл гореща вода 2 супени лъжици от джоджена. Така приготвената запарка трябва да се остави да кисне един час и след това да се прецеди. Изпийте я, след като изстине.
Според други изследвания чаят от джоджен помага за премахването на нежеланото окосмяване, освен това успешно се бори с целулита. Твърди се, че при редовна консумация на отварата след не повече от два месеца ще забележите видима разлика в тялото си – кожата ви ще стане много приятна на допир и тялото ви ще бъде по-стегнато. За целта са нужни около пет грама от ароматната билка и 250 мл гореща вода.
Ако консумирате напитката за премахване на целулит, съветът е да изпивате по две чаши чай дневно. В случай че искате да се отървете от прекомерно окосмяване, препоръчително е да пиете чая от джоджен по време на овулацията – откритието е направено от турски учени.
Специалистите твърдят, че джодженът намалява нивото на свободния тестостерон, а от друга страна - повишава синтеза на хормоните естрадиол, фоликулостимулиращ и лутенизиращ. Точно свободният тестостерон е виновникът за окосмяването от мъжки тип при дамите, това състояние се нарича хирзутизъм.
Напитката не е неприятна за консумация – в началото ще ви се стори доста необичайна на вкус, но след първите две-три чаши напълно ще свикнете с аромата. Чаят и в този случай може да се пие охладен.
Коментари