Есента е пъстра и прекрасна със своите цветове. Навсякъде около себе си виждаме чудни багри – все още има зеленина, но повечето листа вече са жълти, червени и кафяви. Въпреки красотата си, есента носи и много промени – температурите варират, слънчевото греене намалява, времето застудява, започват есенните дъждове.
Трябва да обърнем специално внимание на начина си на хранене, за да запазим здравето си през този сезон. Професор доктор Донка Байкова, която е диетолог и ръководител катедра Превантивна медицина във Факултета по обществено здраве в Медицинския университет в София, обяснява, че приемът на 400 грама плодове и зеленчуци на ден ще ни гарантира добро здраве и тонус през есента.
В студените месеци от голяма важност за организма е редовният прием на достатъчно витамини, минерали, антиоксиданти и фибри. Есента е плодородна и специалистите съветват да заложим на сезонните плодове и зеленчуци. Разполагаме с богат избор между сочни плодове и много зеленчуци, които могат да се консумират както в сурово състояние, така и приготвени – например зелето и морковите.
Не трябва да изключваме от менюто си месото, но е препоръчително да наблегнем на бедните на мазнини меса и на рибата, която да присъства на трапезата ни поне веднъж седмично. Д-р Байкова съветва два дни от седмицата да са посветени на постните ястия, за които през есента има много и разнообразни предложения. На масата ни задължително трябва да присъстват нискомаслените млечни продукти и яйцата.
При соковете също препоръката е да заложим на сезонните продукти. С енергия за успешен ден ще ни заредят соковете от ябълки, круши и грозде. Можете да си приготвите напитка само от един вид от тези плодове или пък да ги смесите със сок от моркови и цвекло, което ще обогати вкуса и съдържанието на напитката.
В последно време все по-голяма популярност добиват фрешовете. Д-р Байкова обяснява, че те са удобен и лесен начин за набавяне на витамини в забързаното ни ежедневие. Диетологът препоръчва плодовете и зеленчуците, от които се приготвят фрешовете, да са блендирани.
Това означава да се смелят в блендер целите плодове, като по този начин във фреша се запазват фибрите им. Блендирането позволява и втечняването на плодове, от които не може да се изстиска достатъчно сок като авокадо и банани, и на листни зеленчуци като спанак и рукола.
Коментари