Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Как да се храним правилно - здравословно меню

Как да се храним правилно - здравословно меню

Как да се храним правилно - здравословно меню

Както става все по-ясно през последните години, различни диети са подходящи за различни хора.

Правилното и здравословно хранене се състои от комплекс от няколко фактора, всеки от които има свой уникален принос.

Без добро хранене е невъзможно да имате добро здраве, което означава здравословна и балансирана диета. Необходимо е да се контролира приемът на сол, мазнини и захар, както и да се следи размерът на порциите. Колко ядем, е също толкова важно, колкото и какво ядем.

Следователно - не е необходимо да ядете, след като вече е настъпило усещането за ситост.

Невъзможно е да променим диетата си за една нощ, промяната на хранителните навици трябва да бъде бавна, но всеки път трябва да вземете решение за нова промяна, която искате да приемете и да се придържате към нея. След като навикът стане част от живота, можете да продължите към следващия навик и по този начин ще продължите да подобрявате диетата си, докато почувствате, че сте достигнали здравословния баланс в храненето.

Здравословната диета е много голяма и абстрактна концепция, но ето няколко идеи как да я превърнете в малки и практични стъпки - по една за всеки месец през новата година.

Как да се храним правилно - здравословно меню

Яжте пълнозърнест хляб

Пълнозърнест хляб, ръжен хляб, многозърнест хляб - обикновен хляб или лек хляб. Важно е да прочетете дребния шрифт на опаковката и да се уверите, че хлябът е от 100% пълнозърнесто брашно.

Гответе пълнозърнести храни за здравословна диета

Пълнозърнеста паста, пълнозърнест ориз, див ориз, пълнозърнест кускус, пълнозърнест булгур, киноа, елда, просо – трябва да ги опитате в различни варианти и рецепти вместо обичайните зърна.

Здравословно хранене с готвене на варива

Леща, боб, каша, грах, нахут, варива. Противно на това, което мислите, не всички бобови култури изискват накисване и дълго време за подготовка. Лещата, например, не е необходимо да се накисва, а оранжевата леща се приготвя най-бързо: само две до три минути варене във вряща вода. Бобовите растения, които изискват продължително накисване или варене, като нахут и боб, трябва да се готвят в големи количества и да се замразяват, или да се използват бобови растения, които се продават замразени.

Печете любимите си сладкиши с пълнозърнесто брашно

Можете да избирате между два варианта: първият е да изберете предварително рецепти за хлябове, кексове и бисквити от пълнозърнесто брашно. Вторият е постепенният подход, според който започвате със замяна на 20 % от брашното с пълнозърнесто и след като свикнете и ви хареса, продължавате.

Включете сезонни зеленчуци

Здравословно меню

Трябва да обогатите диетата си с повече зеленчуци и нови рецепти за супи, салати и пайове. Кореноплодните зеленчуци (цветно зеле, ряпа, цвекло, корен от магданоз, корен от целина, копър) имат страхотен вкус и могат да обогатят много ястия и салати. Потърсете ги на щанда за зеленчуци.

Разнообразни плодовете в правилното хранене

Трябва да ядете пресни или сушени плодове за закуска или десерт вместо бонбони (например замразени плодове като грозде, фурми и банани) и да ги комбинирате със салати и десерти.

Използвайте билки в здравословните ястия

Какво е общото между лука, чесъна, кориандъра, копъра, ригана, мащерката, магданоза, босилека, мащерката, майораната, розмарина и дафиновите листа? Всички те придават на храната прекрасен вкус и аромат, а освен това имат ползи за здравето главно благодарение на антиоксидантите, които съдържат. Използването на специални подправки и билки спомага за намаляване на употребата на сол при готвене и благодарение на тях е приятно да свикнете с деликатните вкусове на естествената храна.

Много по-малко сол за здравословно меню

При готвене се препоръчва да добавите малко сол в началото и да коригирате подправката едва в края. Трябва да избягвате автоматичното осоляване, доколкото е възможно, когато храната е поставена в чинията.

По този начин се използва по-малко сол в сравнение с пълното осоляване в началото на готвенето. Трябва да опитате и да добавите сол само ако наистина се налага, с времето свиквате с по-малко соления вкус.

Как да се храним правилно - здравословно меню

Яжте повече здравословна риба

Препоръчително и полезно е да ядете риба веднъж или два пъти седмично, като е по-добре да я печете във фурната, вместо да пържите. Добре е да се яде риба от Северно море: риба тон, скумрия, сьомга, херинга, камбала, защото те са отличен източник на мазнини от омега-3. Важно е да намерите надеждно място за закупуване на риба, тогава можете да купувате чиста и свежа риба в по-големи количества и следователно да замразите.

Предпочитайте постно месо

Препоръчваните са пилешки гърди, пуешки гърди (без кожа и мазнина) и постни разфасовки от говеждо месо: гърди, централна плешка, печена плешка, макет филе, контрафиле, филе, шейтел, гъска, Вайсбертен и др. Всички са разфасовки, които съдържат до пет процента мазнина след отстраняване на видимата мазнина. Каймата също е по-добре да купувате пресни и тънко нарязани.

Използвайте повече фурната за здравословно готвене

Печенето на скара, както и варенето на пара и готвене в тенджера са методи на готвене, които са за предпочитане пред пържене и печене с добавено масло или мазнина, така че трябва да изберете рецепти, базирани на тези методи на готвене. Ако готвите с олио, трябва да измервате с лъжица количеството олио, което добавяте, а не да сипвате според усещането.

Здравословна диета с повече ядки и семена

Как да се храним правилно

Те наистина съдържат много калории, но също така и здравословни мазнини, така че трябва да ги ядете умерено. Препоръчително е да консумирате непечени ядки и семена без добавена сол, като можете да ги добавяте към салати със семки и други храни.

Вижте още от нашите вкусни предложения за:

- Здравословни десерти;

- Диетични сладкиши;

- Полезни бонбони.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest