Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Какъв чай да пием през есента?

Какъв чай да пием през есента?

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716723
есенен чай

С началото на есента времето постепенно започва да се захлажда, идват дъждовни и мрачни дни, започват първите настинки и вирусни заболявания. В този период тялото особено се нуждае от подкрепа. Добро решение за подобряване на тонуса и настроението и укрепване на защитните сили през този сезон е чаша топъл чай.

За разлика от летния период, когато се препоръчва да се даде предпочитание на зелените, червените и черните чайове, през есента по-подходящи са билковите съставки, особено тези със затоплящ характер. Ще ви дадем няколко идеи за вкусен есенен чай, на който да се насладите, като едновременно доставите ползи за здравето си.

Чай от джинджифил

Съставът на джинджифила включва витамини А, В, аминокиселини, желязо, калий, фосфор, цинк. Има положителен ефект върху сърдечно-съдовата система, прочиства черния дроб, стимулира мозъчната дейност и насърчава загубата на тегло. Освен това съдържа голямо количество витамин С, така че се препоръчва при настинки.

Настържете пресен корен от джинджифил. След това добавете вода. Покрийте с капак и оставете да вари 15-20 минути. След охлаждане леко добавете сок от лимон и мед. Ако решите да използвате сух джинджифил, тогава имайте предвид, че полезните свойства на чая са намалени.

Чай от червени боровинки

Този есенен чай е особено богат на антиоксиданти, а червените боровинки са едни от най-нискокалоричните плодове - само 26 калории на 100 грама. Чаят от червена боровинка има високи антимикробни свойства, а компонентите на червената боровинка предпазват кръвоносните съдове от холестеролни плаки.

Изследвания, проведени през 20-ти век, доказват, че напитките от червена боровинка засилват ефекта на антибиотичните лекарства, така че лекарите често препоръчват пиенето на чай от червена боровинка при лечението на възпаления.

През есента предлагаме да опитате чай от червена боровинка с портокал. За него ще ви трябват: 100 грама боровинки, половин портокал, мед, канела, 1 парче корен от джинджифил. Поставете тенджера с вода на котлона да заври. Портокалът трябва да се залее с вряла вода и да се нареже на малки филийки.

След това смесете портокала с боровинките. В получената смес добавете супена лъжица зелен чай, малко парче джинджифил и една пръчка канела. Всичко това се залива с вряла вода и се оставя да поври 1 минута. След това трябва да запарите чая за 15 минути. След като изтече времето, добавете мед на вкус, прецедете напитката и налейте в чаши.

Чай от мащерка

есенен чай от мащерка

Мащерката е популярна добавка към черни и зелени чайове. Чаят с мащерка не само тонизира, но и лекува. С добавка мед може да се пие при заболявания на дихателната система за отхрачващ ефект, като източник на витамини С и В, цинк, калий и мед. Този чай подобрява имунитета, понижава кръвното налягане, повишава паметта и настроението.

За да приготвите здравословния есенен чай, изсипете чаена лъжичка суха мащерка в чаша вряла вода, варете 3-5 минути и оставете да се запари за 10 минути. След това прецедете и сервирайте с мед. Към чая с мащерка можете да добавите мента, риган, шипка, портокалова кора, сок от лимон.

Чай от мента

Тази напитка има седативни свойства. Тя ще ви помогне да се отпуснете след тежък работен ден, ще ви осигури здрав и здрав сън, а на сутринта ще ви даде бодрост и сила. Освен това прясно свареният чай от мента ефективно се бори със стреса. При настинки напитката може да облекчи симптомите, също така е добра при главоболие.

За есенните дни може да опитайте чай от мента и диви ябълки. На половин литър вряща вода се слагат по 1 чаена лъжичка листа от мента и нарязани на ситно плодове дива ябълка. Вари се за 5 минути на бавен огън и след това се запарва още 10 минути под капак. Прецежда се и се сервира по желание с мед, канела, пресни листенца мента.

Липов чай

Чаят от липа е невероятно здравословна, ароматна и сладка напитка с прекрасен аромат. Препоръчва се при настинки, бори се з възпаленията, облекчава болката, подобрява храносмилането, балансира кръвното налягане, а също така има изразен седативен ефект.

Най-добре е да сварите тази загряваща есенна напитка в предварително загрят чайник или тенджера. Залейте няколко лъжици липов цвят с гореща вода и оставете да се ври на бавен огън за 5-10 минути. Чаят ще се окаже още по-вкусен, ако добавите към него мед или конфитюр, захаросани плодове или листа от мента.

Чай от шипка

Чаят от шипка отлично освежава, подобрява имунитета и се бори срещу настинки поради съдържанието на голямо количество витамин С. Той също така помага при анемия, заболявания на сърдечно-съдовата дистония и стомашно-чревния тракт.

За да извлечете правилно витамин С от шипките, не трябва да ги варите! 1 супена лъжица счукани сухи шипки сложете в чаша вряла вода и оставете да киснат няколко часа. За да остане чаят топъл, можете да го запарите в термос или в съд с капак, увит с вълнен плат. След това прецедете и можете да добавите мед.

Чай от касис

Чаят от касис се препоръчва за повишаване на имунитета, лечение и профилактика на грип и настинки. Той е полезен и за хора с хипертония и диабет и склонни към затлъстяване, тъй като съдържа линоленова киселина, която насърчава разграждането на телесните мазнини. Но има и хора, за които чаят от касис е противопоказен - тези, чието тяло е изложено на повишен риск от тромбоза, както и тези, които са имали инфаркти и инсулти.

Сварете в литър вряща вода по 2 супени лъжици зелен и бял чай и по една чаена лъжичка листа и плодове от касис. Запарете напитката за 15 минути, след това прецедете, изсипете в чаши, като към всяка добавите една чаена лъжичка сок от касис. За украса можете да поставите няколко плодове от касис в чашата и да добавите 2-3 листенца мента.

Чай масала

ароматен чай масала за есента

За родното място на напитката, чието име в превод означава "чай с подправки", се смята Индия. Тази необичайна напитка е смес от чай с индийски подправки и билки, сварен с мляко. Има много рецепти за приготвянето му. Най-често в тази ароматна напитка се добавят кардамон, канела, джинджифил, индийско орехче, карамфил и бахар. Този чай затопля добре, тонизира и има благоприятен ефект върху човешката имунна система, дава енергия и сила. Освен това е известен с отличния си вкус.

Ще ви предложим лесен вариант за чай масала. Ще ви са нужни 3 чаши вода, 4 бр. от подправката крамфил, щипка смляна канела, щипка индийско орехче, щипка смлян кардамон, 1 чаша мляко, 2 ч.л. кафява захар, 1/2 с.л. пресен джинджифил, 1 ч.л. черен чай. Когато водата заври, добавете подправките: карамфил, канела, кардамон, индийско орехче. Вари се 10 минути.

През това време нарежете на ситно парче джинджифил, за да направите половин супена лъжица нарязана каша. Добавете към водата. След 3 минути добавете млякото, захарта и оставете да ври още 5 минути. След това изключете котлона. Добавете чай (за предпочитане индийски сортове) - оставете да вари около три минути и сервирайте.

Плодов чай

Можете да го наречете горещ компот. Резени ябълка, круша или дюля, сварени с вода и лист индрише или добавен плод към черен чай ще ви донесат свежест и топлина, ще доставят енергия и сила на тялото ви през хладните есенни дни. Децата ще се радват особено на ароматния плодов вкус. По желание можете да добавите ароматни билки, захар, мед, канела, джинджифил, сок от лимон.

Навярно има още много идеи за топли есенни напитки, но се надяваме да сме ви били полезни с нашите няколко предложения. Желаем ви уютна и топла есен с чаша чай и добро настроение!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest