През летния сезон има доста плодове. Ако живеете на село и имате градина може да си отглеждате плодовете сами. Често тези плодове са в големи количества и не могат да се консумират всичките пресни.
През този сезон на изобилие е добре да се съхранят част от плодовете за зимата, когато няма да има пресни. Освен да ги използваме за направата на компоти, сладка и конфитюри, можем да ги изсушим. Това е най-старият метод за съхранение на плодове. Всички знаем, че по-добро от домашното няма.
Сушенето на плодове в домашни условия може да стане, като използваме фурната, дехидрататор или слънцето. Всеки сам решава как му е по-удобно да ги изсуши.
Трябва да знаем, че при сушенето на плодове в дома е хубаво да се използват леко недозрели плодове. Хубаво узрелите плодове доста често се развалят.
Плодовете могат да се изсушат, както нарязани, така и цели. Могат да се отстранят костилките и семките на плодовете, но не е проблем и да останат.
Сушене на плодове на слънце
В миналото така са съхранявали плодовете. При този начин на сушене плодовете се режат и се редят върху хартия. По този начин може да се изсуши едновременно голямо количество плодове.
Когато изсушаваме плодовете на слънце трябва да знаем, че е добре да се държат първите 4-5 часа на сянка. Едва след това време се излагат на слънце. По този начин сушенето отнема няколко дена. Отгоре плодовете могат да се завият с тензух. През нощта е хубаво да се прибират и сутрин да се изнасят отново.
Сушене на плодове на фурна
Ако използвате фурната за сушене на плодовете трябва да осигурите проветряване на фурната. Вратата на фурната трябва да се остави леко отворена.
Плодовете се изсушават на температура между 50 и 70 градуса. При този начин на сушене има ограничение на количеството плодове, което маже да изсушим на един път. Редят се на решетки и на разстояние едно от друго.
Сушене в дехидрататор
Този начин на изсушаване на плодове отнема най-малко време. Изсушените плодове е добре да се съхраняват в плътно затварящи се съдове.
Коментари