Трънката е силно разклонен храст, бодлив, с черно-сини плодове с кисел тръпчив вкус, който съдържа изобилие от витамин С, захари, минерални соли, органични киселини, пектин, танини и други жизнено необходими за здравето вещества.
Расте по сухи и каменливи места, покрай пътища, из храсталаци навсякъде из страната до 1000 метра надморска височина.
В народната медицина плодовете на трънката се употребяват като слабително средство, при камъни в бъбреците, копривна треска, стомашни болки, при диария, болести на черния дроб, стомашна язва, лошо храносмилане и захарен диабет.
Кората, стеблото и корените се използват при чернодробни заболявания, воднянка, задух.
Отвара от трънки
Добре е да оставите малко трънки, за да ги изсушите. Сушенето става на сянка.
За приготвянето на отварата плодовете се счукват. Две супени лъжици се заливат с 500 г вода. Варят се 10 мин. и се пие 3 пъти на ден.
Отварата помага при гастрити, колити, диарии, бъбречни заболявания, жълтеница и др.
Вино от трънки
Необходими са ви 2 кг добре узрели трънки. Намачкайте ги.
Пригответе сироп от 3 кг захар и 4 л вода. Залейте плодовете и ги оставете да ферментират за около 10 дни, като разбърквате всеки ден. След това прецедете през двойна марля, като изстискате добре кашата.
Налейте в бутилки и затворете добре. След около два месеца виното ще се избистри.
Желе от трънки
Изберете добре узрели трънки. Залейте ги с вода и ги варете 30 минути, след което с дървена лъжица смачкайте плодовете и ги прецедете през сито. Прибавете 1 кг. захар на 1 литър прецеден сок.
Сварете на силен огън до получаване на необходимата гъстота.
Сок от трънка
Измийте плодовете и ги сложете в съд. Залейте ги с три литра вода. Оставете да престоят 24 часа, след това прецедете и сложете течността да кипне. Излейте отново върху плодовете и отново оставете да престоят 24 часа.
Прецедете. Сложете захар на вкус. Когато отделят необходимото количество сок, прецедете и съхранете на тъмно и хладно място в стъклени добре затворени бутилки.
Виж също за какво са полезни трънките.
Коментари