Хипертонията е хронично заболяване, характеризиращо се с постоянно, а в началните стадии - периодично повишаване на кръвното налягане. В основата на хипертоничната болест лежи повишаването на напрежението на стените на малките артерии, в резултат на което настъпва намаляване на пропускаемостта им, затрудняващо предвижването на кръвта по тях. При това се повишава налягането на кръвта върху стените на кръвоносните съдове.
Хипертоничната болест е много разпространено заболяване. Болестта се развива бавно, започвайки с периодично главоболие, сърцебиене. Кръвното налягане става неустойчиво. След това се появява изтръпване на пръстите на ръцете и на краката, прилив на кръв към главата, бърза умора.
При по-нататъшното развитие на болестта при болния се забелязва сърдечна или бъбречна недостатъчност и нарушаване на мозъчното кръвообращение.
Кръвното налягане се влияе изключително силно от храните, които консумираме.
Особено изразен ефект в това отношение има готварската сол. От една страна, тя води до задръжка на течности, включително и в системата на кръвообращението, а от друга – готварската сол прави стените на артериите по-чувствителни към нормално циркулиращи в кръвта вещества със съдоразширяващо действие.
Резултатът е един – повишаване стойността кръвното налягане. За съжаление, нашият пазар е пълен с хранителни продукти, съдържащи прекалено големи количества сол. Такива са:
- пушените храни;
- консервите;
- трайните колбаси;
- сиренето;
- белият хляб и др.
Доказано е, че колкото вреден за хипертониците е натрият, внасящ се в организма с готварската сол, толкова полезен е магнезият. Той се съдържа в най-големи количества в какаото, в шоколада, в рибата и в други морски продукти, както и в сушените плодове.
Особено полезни за консумация са плодовете и зеленчуците, богати на целулоза, тъй като тя затруднява всмукването на холестерола и на въглехидратите през чревната стена.
Особено място в диетата на хората с високо кръвно налягане заема чесънът. Доказано е, че консумацията му води до намаляване на опасността от образуване на вътресъдови съсиреци, а това също спомага за забавяне на атеросклеротичните промени на кръвоносните съдове.
Що се отнася до цигарите и кафето – за тях спор няма. Те предизвикват спазъм на артериите, увреждане на техните стени и учестяване на сърдечната дейност.
С алкохола нещата са малко по-различни. Установено е, че изпиването на 50 г качествен алкохол или чаша вино не само че не вреди на хората с високо кръвно налягане, но напротив – полезно е.
Трябва обаче да се внимава с дозировката на алкохола, тъй като системното приемане на по-големи количества алкохол го превръща от лекарство в отрова.
Рецепти при високо кръвно с домашни средства
Препоръки за понижаване на кръвното налягане с простички средства:
- Смесете една чаша сок от моркови, 1/2 чаша водка, 1 чаша сок от цвекло, 1 чаша мед. Оставете да престои 3 денонощия на тъмно място. Взима се 3 пъти дневно по 1 с.л.;
- Смесете 2 чаши сок от червено цвекло с 250 г мед, сок на 1 лимон, 1 чаша водка. Пие се по 1 с.л. 3 пъти дневно 1 час преди ядене;
- Нарежете на ситно два лимона, засипете ги с 0.5 захар. Оставете сместа да престои 6 денонощия - консумирайте всичко в течение на един ден, без нищо друго. Пийте само вода с лимон;
- На дъното на чаша сложете 1 с.л. царевично брашно и го залейте /до височината на чашата/ с гореща вода. Оставете да престои през нощта. Изпийте сутринта на гладно само водата, без да разбърквате утайката;
- Пийте сок от алое ежедневно на гладно един път дневно по 3 капки в 1 ч.л. студена вода в продължение на два месеца.
Коментари