Чаят от праскови има много лечебни свойства поради наличието на основни хранителни вещества. Името на чая може да е малко подвеждащо, защото той се вари не само от самия плод праскова, а също и от листата на прасковеното дърво.
В днешно време чаят от праскова може да се консумира както топъл, така и студен. Особено популярен е студеният чай от праскова. Независимо обаче дали го консумирате топъл или студен, пиенето на този чай му може да е от голяма полза за вашето здраве.
Едно от първите неща, на които трябва да обърнем внимание, е точно как се прави чай от праскови.
В тенджера се слага една чаша вода да заври. Добавя се 1 супена лъжица листа от праскови. Вари се около 5 минути, след което се изцежда добре. Ако желаете, може да добавите към готовия чай мед или захар. Също така може да се добави и прясно мляко на вкус.
Технологията за приготвяне на студен чай от праскови е различна. Трябват ви праскови – 6 бр., сварен чай от праскови (за предпочитане) – 4 ч.ч., вода – 4 ч.ч., захар – 1 ч.ч.
Прасковите се нарязват на резени, добавя се захар, вряла вода и сместа се кипва. Огънят се намалява и се оставя да ври така 1 час, след което се сваля се от котлона и се оставя да се охлади за 1-2 часа. Прекарва се през тензух и се оставя в хладилник. След охлаждане студеният чай е готов за консумация.
Студен или топъл чаят от праскови оказва голяма полза за здравето на човек. Но за да се възползвате от това, трябва да консумирате чай от праскови редовно и в умерени количества. Дозата не бива да се превишава. Една-две чаши дневно са достатъчни, за да се възползвате с пълно сила от лечебните му свойства.
Намиращите се полезни вещества в чая подобряват нормалната функционалност на бъбреците и черния дроб. Това предотвратява запек, гастрит, колит и язва. Освен това чаят прочиства от токсини и улеснява храносмилането.
Прасковеният чай съдържа цинк, аскорбинова киселина и витамин С. Това спомага при пневмония, настинки, зарастване на рани, укрепване на имунната система.
Антиоксидантите, съдържащите се в него, се борят със свободните радикали, като по този начин пречат на туморите да се комбинират и разрастват. Антиоксиданти като хлорогенна киселина намаляват риска от рак на белия дроб.
Лутеинът и ликопенът в прасковите помагат за предотвратяване на риска от сериозни сърдечно-съдови заболявания. Те се съдържат в големи количества в прасковения чай. Нивото на електролита засяга въглехидратния метаболизъм, както и допринася за стабилизирането съдържанието на калий.
Прасковеният чай е богат на бета каротин (витамин А), който подпомага здравето на очите и предпазва от слепота. Чаят трябва да се пие редовно, за да се усетят с пълна сила благотворните му ефекти.
Съдържащите се калций, фосфор и флуор в прасковения чай защитават костите и зъбите. Заздравят костната система и зъбния емайл, но също така намаляват риска от остеопороза и кариеси.
Благодарение на съдържанието на магнезий в прасковите консумацията на няколко чаши чай от праскови спомага за освобождаване от здравни проблеми като натрупан стрес и тревожност. Чаят помага за намаляване на симптомите на депресия. Нивата на захар и мазнини в прасковите са ниски, затова няма опасност неговата консумация да доведе до затлъстяване.
В допълнение, чаят от праскови помага още при бронхит, кашлица, безсъние, може да бъде ефективно средство за намаляване на проблеми като високо кръвно налягане и лош дъх.
Консумацията на чай от праскова не предизвиква никакви странични ефекти. Но прекомерната консумация може да доведе до коремни проблеми и в редки случаи до някои алергични реакции.
Коментари