Съкровищница на витамини са току-що изстисканите сокове. Вижте кои са едни от най-полезните пресни сокове:
1. Портокалов сок - няма съмнение, че той е най-популярният. Източник е на витамин С. Има освежаващ и приятен вкус и е популярен в целия свят. Повече от половината портокали в световен мащаб отиват за производство на сок.
Сокът от портокали премахва умората, повишава тонуса, заздравява кръвоносните съдове. Препоръчителен е да се пие при болести на черния дроб и хипертония, но при язва на стомаха и гастрит е по-добре да се откажем от него.
2. Ябълков сок - също е толкова популярен. Съдържа много желязо, полезен е при малокръвие, а в същото време е нискокалоричен. Притежава способност да извежда бъбречните камъни. Пектинът, който се съдържа в ябълките, действа очистително на организма от шлаките.
Плодовете и сокът от ябълки са полезни при проблеми с белите дробове, чести бронхити, а също така и действат добре на страстните пушачи. Работата на дихателните органи се подобрява от прием на чаша и половина ябълков сок дневно.
3. Ананасовият сок съдържа веществото бромелаин, което изгаря мазнините и подмладява организма. Сокът от ананас се препоръчва при ангини и заболявания на бъбреците.
4. Гроздовият сок благоприятства работата на сърцето и предотвратява образуването на тромби. Сокът от грозде е ефективно средство за профилактика на сърдечните пристъпи.
5. Вишневият сок е с богато съдържание на фолиева киселина и желязо, много е полезен при малокръвие. Също така в него има много вещества, заздравяващи стените на кръвоносните съдове. Вишневият сок има противовъзпалително действие, също както и портокаловият сок. Но при язва на стомаха с повишена киселинност е по-добре да не се консумира.
6. Сок от касис помага на тези, които наскоро са прекарали операция и на изтощените болни. Той се използва като общоукрепващо, противовъзпалително, потогонно средство. Незаменим е за диабетиците, защото оказва на организма същото действие както инсулина.
7. Доматеният сок - съдържа много витамин С, желязо и каротин. Той е с ниска калоричност, а в същото време с голяма хранителност. В доматения сок почти няма целулоза. В менюто си могат да го включват и страдащите от заболявания на храносмилателните органи.
8. Сок от моркови е богат на провитамин А, калций, каротин, желязо, фосфор. Той подобрява апетита, заздравява зъбите, увеличава съпротивителните сили на организма против инфекциозни заболявания, заздравява нервната система, повишава тонуса на организма.
Но не трябва да се злоупотребява с него, защото кожата може да придобие жълтеникав цвят.
Коментари