Няма съмнение, че чаша прясно изцеден сок от плодове или зеленчуци носи удоволствие, високо настроение и дългосрочни ползи за организма. Соковете се използват с цел отслабване, детоксикация или като лечебно средство, като при някои намерения за употреба трябва тя да се съобрази с мнение на специалист.
Като напитка сокът се нарежда сред най-здравословните - носи жизненост, енергия, тонизира и насища тялото. Натуралните сокове без оцветителни и консерванти са полезни, но има и такива, които не влизат в тази категория. Нужни са някои знания за същността на соковете, за да изберем най-подходящите с оглед индивидуалните нужди.
Соковете домашно производство - ключовите моменти за добро качество
Пресните фрешове изискват само пресни, узрели и здрави плодове и зеленчуци за получаване на сока. Въпреки че суровините се смилат, смачкват и прецеждат, соковете запазват както полезните вещества, така и опасните токсини в суровината. Затова старателното избиране, измиване и почистване на плодовете и зеленчуците е задължително, за да се получи полезен и здравословен сок.
Ролята на уреда за получаване на сок - сокоизтисквачката, е следващият важен момент при получаването на сок. Типът сокоизстисквачка е важна за запазване на здравословните качества на получения с нея сок. За максимално извличане на полезните вещества се препоръчват така наречените мачкащи или дъвчещи сокоизтисквачки.
Те работят на принципа на месомелачките, смачкващи плода или зеленчука при ниска скорост и с притискане извличат от него сока, без да се стига до загуба на витамините и минералите в тях. С тях се запазва пулпата - това е плодовото или зеленчуково месо, в което се намира голяма част от полезните вещества. Те са много подходящи за сокове, получени от зеленолистни зеленчуци.
Време и начин на консумация на натурален сок
Първото и най-важно правило е да се консумира сокът веднага след направата му. Причината е, че при съприкосновение с кислорода, последният бързо отнема от полезните качества на сока. Витамин С е този от витамините, който бързо се разрушава от кислородните молекули. Изключение е сокът от цвекло, който пък е добре да престои няколко часа.
За да се усвоят добре, соковете трябва да се приемат отделно от друга храна. Може да се пие сок по всяко време, но най-добре да е на гладно, половин час преди хранене.
Като количество няма точна норма - от 1 чаша до няколко литра дневно се смята за полезно. Ако се търси лечебен ефект, важи правилото по-големи количества системно. Соковете с лечебна цел действат с натрупване, а здравословният ефект се забелязва по-късно.
Най-здравословните сокове, които можем сами да си направим
Те се разделят на две големи групи - плодови и зеленчукови сокове, като последните са еталон за здравословни ползи.
Зеленчукови сокове
Соковете от пресни зеленчуци успешно могат да заменят вечерята. Всички зеленчуци от градината са годни за целта. Най-добре сокът да се получи след смилане в блендер. Напитката трябва да бъде получена от пресни и добре узрели зеленчуци.
Сок от моркови
Това е класиката на зеленчуковите сокове. Полезен е при проблеми със зрението, гастрит и анемия. Подходящ е за отслабване, защото ускорява метаболизма, съдържа желязо, магнезий и мед. За де се усвои по-добре се препоръчва да се смеси с няколко капки олио. Няма противопоказания на практика, става за деца, бременни и кърмещи жени.
Сок от цвекло
Тази напитка има необичаен вкус, но е питателна, богата на витамини от група В и витамин С. Укрепва организма и го насища с енергия. Прави добър тандем със сока от моркови, тъй като хранителните вещества така се усвояват още по-добре.
Сок от краставица
Сокът от краставица е познат главно с диуретичния си ефект, така че може успешно да прочисти тялото от токсини и други вредни натрупвания. Тази напитка освен това подобрява паметта и укрепва сърцето. Сокът от краставица се съчетава добре с този от ябълка. Коктейлът е много добър за доброто състояние на теглото.
Доматен сок
Сокът от домат е с ниски калории. В 1 литър има само 230 килокалории. За диетата за отслабване е много подходящо да се замени вечерята с чаша доматен сок. Напитката освен това премахва запека, насища тялото с витамини В и С. Прясно изцеденият сок се грижи и за младежкият вид, защото предотвратява стареенето. Може да се добави към дресинга, соса или бульона, а водка с дометен сок е много известна комбинация.
Сок от тиква
Тази напитка има леко сладък вкус и приятен жълт цвят. Много добра идея е при диети за отслабване. Той възстановява добрата обмяна на веществата, премахва тежестта в стомаха, а при захарен диабет и затлъстяване е много добър помощник за преодоляване на тежестта и симптоматиката. Освен като самостоятелна напитка този сок може да направи подходяща комбинация със сок от ябълка или такъв от моркови като така се усилват ползите от различните видове.
Сок от зелении
Магданозът, целината, кресонът също могат да дадат сок. Лечебните свойства на зелениите са известни. Може да се пият самостоятелно или да се смесят с пулпата от ябълка или морков и така да се направи полезна напитка вместо вечеря.
Плодови сокове
Плодовите сокове имат не само неустоим вкус и аромат, но съдържат витамини от почти всички групи. Това важи само за натуралните, които се правят от пресни, добре узрели плодове.
Сок от нар
За най-полезен плодов сок се счита този от нара. В него има най-много антиоксиданти и най-малко калории. Ползите чу при анемии и нисък хемоглобин са неоценими. Системната употреба на сока помага при онкологични заболявания. Съдържа аскорбинова киселина, което го прави толкова полезен.
Сок от грозде
Гроздовият сок е идеален диуретик. В него има лесно смилаеми въглехидрати - глюкоза, фруктоза, минерални съединения. Има лек вкус и приятен аромат, който го прави пивка напитка. Прави добър тандем със зеления чай. Подходящ е при заболявания на черния дроб, жлъчката, белите дробове и като детокс.
Сок от ябълка
Познат е като лечебно средство още от древни времена. Повишава силите на организма със съдържанието на витамини от група В и С. Освен това в него има калий, магнезий, органични киселини и други полезни вещества. Добър е при лош метаболизъм и свръх тегло.
Сок от портокал
Този сок е абсолютният любимец сред хората, защото утолява жаждата, съдържа витамин С, минерали и антиоксиданти за повишаване жизнените сили на тялото. Той се бори ефективно с рака, пази кожата от стареене. Най-добрият сок се получава от два узрели портокала.
Сок от лайм
Този сок не е толкова разпространен като лимоновия, но ползите от него са многобройни. Той е имуностимулант, мощен антисептик, поддържа кръвното и работата на сърцето. Носи малко калории и може да се включи в диети за отслабване.
Няколко интересни и важни съвета за консумацията на домашни натурални сокове
- цитрусовите сокове не са подходящи за хора с чувствителни зъби, защото нарушават емайла;
- при гастрит, язва и панкреатит трябва да се избягат сокове от кисели плодове, те дразнят стомаха;
- сок от грейпфрут не бива да се приема с лекарства;
- сокът от грозде не е подходящ за хора с диабет, съдържа много захар.
Коментари