Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Най-полезните зеленчукови сокове

Най-полезните зеленчукови сокове

редакция:
Най-полезните зеленчукови сокове

Зеленчуците, наред с плодовете, са най-наситените с биологично активни вещества хранителни продукти. Те съдържат във високи дози всички видове витамини, минерали, микроелементи, лесно усвоими въглехидрати, белтъчини и минимални количества мазнини.

Предимства от приема на зеленчуци като сок

Интересен факт е, че зеленчуците са най-полезни за здравето, когато ги приемаме като сокове, приготвени от добре узрели пресни зеленчуци. Организмът на човека лесно преработва минималните количества зеленчукови храни, но когато са под формата на сок, приеманите количества са по-високи. Това позволява тялото да се насища с повече биологично активни вещества за по-кратко време.

Друго предимство на зеленчуковия сок е, че в този си вид растителната храна е почти лишена от целулозата. В много случаи, особено при стомашно-чревни проблеми, целулозата пречи на усвояването на хранителните вещества. Може също така да доведе до допълнителни усложнения и различни заболявания.

Прекалената целулоза води до поява на газове, защото се смила трудно. Тя е важна за доброто здраве на червата, но тъй като консумацията на термично обработени храни изнежва чревния тракт, той реагира зле на целулоза. Затова е нужно да се създаде баланс чрез консумация както на сурови зеленчуци, така и на сокове от тях.

Предимства на правилната консумация на зеленчуковите сокове

Сок от червено цвекло

Всички диетолози съветват соковете от пресни зеленчуци да се консумират веднага след приготвянето им. Това е нужно, защото при съприкосновение с въздуха те се окисляват и бързо губят полезните си свойства.

При правилно консумирани пресни зеленчукови сокове влиянието им върху организма се изразява във възстановяване на строежа на тялото, особено на костната, мускулната и съединителната тъкан. Те са много подходящ начин да се обогатим с всички полезни елементи в тях и при наличие на хронични заболявания и нисък имунитет. Освен това зеленчуковите сокове:

- Натоварват минимално храносмилателния тракт;

- Усвояват се бързо от черния дроб;

- Възстановяват дефицита на витамини, микро и макро елементи;

- Богати са на ензими;

- Бързо възстановяват клетките на организма;

- Хидратират тъканите в тялото;

- Регулират киселинно-алкалния баланс;

- Подобряват обмяната на веществата;

- Пречистват кръвта и цялото тяло;

- Много полезно е пречистването със зеленчуков сок, което разтоварва тялото от излишни килограми и токсини.

Видове зеленчукови сокове и най-полезните от тях

Сок от целина

Зеленчуковите сокове могат да бъдат приготвени от един вид зеленчук или комбинация от повече зеленчуци. Според здравословното състояние на всеки човек се препоръчват различни съчетания от зеленчуци за приготвяне на сок.

Сок от зеленолистни зеленчуци

За прочистване на кръвоносната и лимфната система се препоръчва сок от зеленолистни зеленчуци, защото на него се гледа като на зелената кръв на организма поради богатството на хлорофил, който извежда тежките метали и химикали от организма, възстановява тъканите и изгражда мускулите, регулира естествената флора и подхранва добрите бактерии.

Сок от зеленолистни зеленчуци може да бъде приготвен от маруля, спанак, копър, магданоз, зеле, листа на целина, покълнала люцерна, житни стръкове, ечемичени стръкове и други. Препоръчва се соковете от зелении да се комбинира със сок от моркови.

Сок от моркови

Морковен сок

Със сок от моркови отлично се прочиства тялото. Той е обогатен с каротин, витамини от група В, калций, калий и други минерали. Този сок е много полезен за деца, както и за възрастни с проблеми с кожата, зрението, слаб имунитет. Препоръчва се за прочистване на бъбреците, черния дроб и жлъчния мехур. Полезно е да се пие до половин литър сок от моркови от кърмещи майки, защото подобрява качеството на млякото.

Сок от моркови и добре да се приема с добавка от растително масло, тъй като каротинът или витамин А са част от групата на мастно разтворимите витамини. Максималното полезно количество сок от моркови за ден е половин литър.

Сок от карфиол

Този сок е добър избор при хора, страдащи от гастрит и язва на стомаха и дванадесетопръстника. Сокът разтваря гниловите продукти в червата и затова употребата му се съпровожда с производство на повече газове. След няколко дни обаче тези неприятни ефекти изчезват.

Сокът от карфиол е ефективен при затлъстяване, защото потиска превръщането на въглехидратите в мазнини. Той съдържа фолиева киселина, аминокиселини, витамини, смилаеми въглехидрати и минерални соли. Прясно изцеден, този сок е ефективен при стоматит и заболяване на венците. Подходящата дневна доза от него е 300 милилитра.

Сок от тиква

Препоръчително за болни от бъбречни, чернодробни и сърдечно-съдови заболявания, придружени с отоци се препоръчва сок от тиква. Той подобрява работата на стомашно-чревния тракт и стимулира отделянето на жлъчка. В случай на нарушен сън също е подходящо да се пие този сок. Дозата при лечение е половин чаша на ден.

Доматен сок

Доматен сок

Сок от домати е средства при сърдечно-съдови заболявания, а стимулира и работата на стомашно-чревния тракт и срещу онкологични заболявания. Има добър ефект върху бременните жени и кърмачките. Може да се съчетае с копър, чесън, кориандър и магданоз, но не бива да се добавя сол или захар.

Сок от цвекло

Прясно изцедения сок от цвекло е идеално средство за прочистване на тялото. Полезен е при хемороиди, запек, проблеми с черния дроб, бъбреците и пикочния мехур, отстранява тежките метали от организма. Поради високото съдържание на йод, сокът от цвекло е ефективна защита срещу склероза, подобрява паметта. Оптималната доза е половин чаша на ден.

Сок от краставица

Сок от краставица

На страдащи от хипертония, сърдечни заболявания и ревматизъм се препоръчва сок от краставица. Той има диуретичен ефект, облекчава едем и премахва соли на пикочната киселина. Дневната доза е 2.5 чаши на ден. Комбинира се добре със сок от моркови, цвекло и целина и може да се пие по 4-5 пъти на ден.

Сок от сладък зелен пипер

Този сок е ефективен при дисбактериоза на червата. Той нормализира работата на панкреаса, укрепва костите и подобрява растежа на косата. Може да се смеси с всякакви други зеленчукови сокове.

Сок от репички

Сокът от репички разрежда кръвта и е полезен при аномалии, свързани с нуждата от нейното разреждане. Служи също за лечение на разширени вени, тромбофлебит, синузит и упорита кашлица. Перфектно почиства дихателните пътища и може да се комбинира с други зеленчукови сокове.

Сок от зеле

Сок от зеле

Сокът от зеле притежава в изобилие йод, сяра и хлор. Пречиства лигавицата на стомаха и червата. Добър е за болните от захарен диабет. Отразява се благоприятно при сърдечни проблеми, безсъние, лекува екземи и хемороиди.

Приготвяне на зеленчуков сок у дома

Нужно е да се изберат добре узрели и здрави зеленчуци, които трябва да се почистят и измият. За приготвянето може да се използва ръчен и механичен метод със сокоизтисквачка. Консумира се веднага. Зеленчуковите сокове са ценни, защото не съдържат фруктоза и са перфектния детокс за тялото.

Съставът на класическия зеленчуков сок включва: 2 малки моркова, четвърт цвекло, 5 зелени листа и куп зелении - копър, магданоз, цвекло. Изборът зависи от вкуса и терапевтичните цели.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest