Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Сок от сурова тиква - всички ползи

Сок от сурова тиква - всички ползи

редакция:
Сок от сурова тиква - всички ползи
Снимка: Илиана Първанова
Кана с преса за кафе и чай  600 мл
Практичен аксесоар за вашия дом:
Кана с преса за кафе и чай 600 мл
18.00 лв.

Всеизвестна и любима храна на всички през есента и зимата е тиквата, както и повечето хора са наясно с многобройните и ползи за здравето. Тя е изключително богата на полезни вещества, но голяма част от тях се губи при термична обработка, а малко хора могат да ядат сурова тиква.

Но изход има - можете лесно да си направите суров тиквен сок у дома: в чист вид или с други плодове и зеленчуци. Така всички ценни витамини и минерали ще се запазят напълно и консумацията няма да е толкова неприятна.

Какви полезни съставки съдържа сокът от сурова тиква

Тиквеният сок е богат на калций, фосфор, хлор, магнезий, натрий, сяра, желязо, цинк, йод, мед, манган, флуор, кобалт. Но най-уникалният компонент е калият, тъй като това е огромна рядкост за зеленчуците и плодовете.

Тиквата съдържа доста широк спектър от витамини: А, РР, С, Е, група В, бета-каротин.

Сокът от този зеленчук съдържа глицериди на стеаринова, палмитинова, линолова, олеинова киселина.

Наблюдава се и определено количество диетични фибри. В тиквения сок има много пектин, който също принадлежи към диетични фибри, само разтворими.

Сокът от тиква е не просто здравословен хранителен продукт, но и отлично терапевтично и профилактично средство. Както официалната, така и народната медицина признават използването му.

Сок от сурова тиква

Всички ползи от сока от тиква

Тиквеният сок има антипиретични, заздравяващи рани, антитоксични, антимикробни, противовъзпалителни и антисклеротични свойства. Той е отличен имуностимулиращ, общоукрепващ тоник. Тиквеният сок има леко слабително, диуретично и жлъчегонно свойство. Той успокоява нервната система, облекчава безсънието. Смята се също за противоглистно средство.

Пиенето на сок от тиква се препоръчва при простуди, анемия, сърдечно-съдови заболявания, стомашни, чернодробни и бъбречни заболявания, заболявания на простатата, глисти и паразити, кожни заболявания, депресивни състояния и безсъние, захарен диабет и наднормено тегло, защото:

- Намалява секрецията на стомашен сок;

- Облекчава киселините;

- Лекува увреждане на лигавиците;

- Подобрява на чревната моторика;

- Премахва излишната вода, облекчава подпухналостта;

- Попълва липсващите минерали и витамини;

- Подобрява метаболитни процеси;

- Подобрява общото състояние при хроничен пиелонефрит;

- Разтваря камъни в бъбреците и пикочния мехур, нежно отстранява вредните соли;

- Укрепва на мускулната тъкан на сърцето;

- Подобрява състава на кръвта, повишава хемоглобина в случай на анемия;

- Отстранява излишния холестерол;

- Премахва стреса;

- Премахва безсънието, подобрява съня.

Пектинът, съдържащ се в суровия тиквен сок, е много полезен за хората: подобрява кръвообращението, чревната подвижност, нормализира метаболитните процеси, намалява холестерола в кръвта, премахва тежки метали, пестициди и дори радионуклиди. Пектинът нежно и ефективно почиства кръвта, тъканите и вътрешните органи, като същевременно оставя всички полезни микроорганизми живи.

Специални ползи от сока от тиква за мъжете

- подобрява потентността;

- облекчава възпалението на простатата;

- подобрява функцията на простатната жлеза;

- укрепва общото здраве на мъжете.

Специални ползи от сока от тиква за жените

Маска за лице от тиква

- бори се с ранните бръчки;

- подобрява състоянието на проблемните зони по кожата;

- подмладява тялото;

- повишава тургора на кожата;

- подобрява цвета на епидермиса по лицето;

- подобрява състоянието на ноктите и косата.

Сокът от тиква е полезен за жени по време на бременност: облекчава общата умора, облекчава гаденето, облекчава токсикозата в ранните етапи. Относно употребата му от кърмачки, се препоръчва да се избягва или използва много внимателно.

Ползи на тиквения сок за децата

Въпреки че тиквата и тиквеният сок са ярко оцветени, те не предизвикват никакви алергични реакции. Ето защо пюре и сок от тиква, смесени със сок от моркови или ябълки, могат да се дават на деца от 5-6 месеца като допълващи храни.

Полезните свойства на сока от тиква позволяват на децата бързо да се възстановят от настинка, укрепват имунитета на детето. Тиквеният сок се счита, че помага за превенцията на рахит.

Тиквеният сок се въвежда в бебешката храна след 4 месеца, с няколко капки, със задължително внимателно наблюдение на състоянието на детето. На бебетата се дава сок с вода в съотношение 1:1. Ако няма признаци на алергия, стомашно разстройство, тогава сокът е полезен за това бебе и дневната му норма постепенно се увеличава до 60 мл, като продължава да се разрежда сокът с вода. Някои майки препоръчват сока да се кипне за 1-2 минути за по-лесна смилаемост.

Тиква в детското меню

За деца на възраст 3-7 години се приготвя прясно изцеден сок, без кипене, 100 мл на ден. До 14-годишна възраст порцията се увеличава до 200 мл. За деца над 14 години дневният обем на пресен сок от тиква се коригира на 300 мл.

Възрастните могат да консумират по 2-3 чаши суров сок от тиква на ден в чист вид или смесен с други плодови или зеленчукови сокове, както и с добавен мед.

Кога не се препоръчва да се пие суров сок от тиква

По-добре е да не се пие сок от тиква в случай на остри стомашно-чревни нарушения, при ниска стомашна киселинност, при тенденция към диария. Това се дължи на факта, че тиквата има много силен прочистващ ефект и може да причини дразнене на стомашно-чревния тракт и обостряне на горните заболявания.

Тиквеният сок трябва да се пие много внимателно от хора с тежък захарен диабет и язва на червата и стомаха. Същото се отнася и за тези, които страдат от холецистит и хепатит.

При пиене на суров сок може да възникне реакция на индивидуална непоносимост.

Научи също как се замразява тиква, за какво е полезна тиквата или опитай някоя от нашите рецепти за:

- печена тиква;

- или вкусен чийзкейк с тиква.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest