Тиквите (Cucurbita) спадат към плодовите зеленчуци. Тя е растение от семейство Тиквови, което намира широко приложение в кулинарията, а съща така и при лечението на различни заболявания. Стъблото на тиквата е влачещо се, като достига дължина до 4-5 метра. Тиквените листа имат кухи, дълги дръжки и големи петури. Обикновено тиквата вирее на места, които са добре огрявани от слънцето и защитени от ветровете.
Твърди се, че историята на тиквата започва още преди 5000 години в далечно Перу, а именно индианците са първите хора, занимавали се с отглеждане и развъждане на тикви. Археологически разкопки доказват това твърдение.
Христофор Колумб пръв пренася тиквата в Европа през 16 век. Поради своя уникален вкус и здравословни свойства, тиквата бързо се разпространява из целия континент. Днес тиквата е основната героиня на празника Хелоуин.
Състав на тиквата
100 г тиква съдържа:
Белтъчини: 1.000 г
Въглехидрати: 6.500 г
Мазнини: 0.100 г
Калоричност: 26.000 ккал
Тиквата притежава ценни диетични и вкусови качества. Хранителната ѝ стойност силно наподобява тази на картофите. По принцип в зрелите тикви се съдържат значително малко количество белтъчини и мазнини, по-голямо количество захари (захароза и глюкоза), както и вода.
Тиквата е добър източник на минералите калий и фосфор, калций, магнезий, желязо, мед и кобалт. Има високо съдържание на витамин С - около 15 мг в 100 г, както и каротин, целулоза (около 1 г).
Тиквата е доста богата на пектин и витамините В1, В2 и РР. Семките на тиквата са прословути с отличните си хранителни и лечебни свойства. Вкусните тиквени семки съдържат много масла, белтъчни и смолисти вещества. При консумация не бива да се осоляват много. Полезни са за страдащите от хронични чернодробни възпаления, гастрит, колит, анемия, хипертония и остеопороза.
Видове тикви
Към семейството на тиквата спадат и тиквичките, които узряват през късната пролет и началото на лятото, като за тяхна родина се смята Централна Азия. Известни са още 2 вида тикви:
- Голяма бяла тиква, известна още като тиква кестенка.
- Мускатна жълта тиква, наричана още тиква цигулка.
Кестенката и цигулката произхождат от Южна и Централна Америка. Плодовете им са много едри, а кората им - дебела и корава. За сметка на това сърцевината им е много вкусна.
Избор и съхранение на тиква
Според специалисти белите тикви са най-качествени. Ще ги разпознаете по нежната месеста част и тънка кора. Когато избирате тикви от пазара и особено ако плодът е разрязан на парчета, внимавайте повърхността ѝ да е влажна и равна, с ярък цвят. В противен случай тиквата не е прясна и вкусовите качества са силно влошени.
Ако тиквата е много лъскава, навярно тя е откъсната, преди да узрее добре и е с блудкав вкус. Избирайки тиква, внимавайте да е добре узряла, но и да не е прекалено стара. Най-приятният сорт за консумиране и приготвяне е бялата тиква с тънка месеста кора.
Обикновено цяла тиква издържа до две седмици на стайна температура и няколко седмици на студено, тъмно и проветриво място. И двата вида може да съхранявате няколко месеца в хладно и тъмно помещение.
Съхранявайте тиквата, разрязана на парчета в хладилник до два-три дни, като предварително я увиете добре във фолио. Най-подходящата температура за съхранение на тиквата е от 1 до 14°C, като под 0-та е пагубно за хранителните ѝ свойства. Ако все пак искате да замразите тиква, предварително я обелете и нарежете на парчета.
Тиквите в кулинарията
Тиквата има широко кулинарно приложение – използва се както за солени ястия, така и за сладкиши с тиква. Американците са страстни почитатели на тиквата, като тя е традиционно растение в кулинарията им. Обикновено я използват в сладки изкушения, докато французите приготвят с нея солени пайове и други печива. Тиквата се консумира често само печена или варена, но у нас я популярна с направата на тиквеник. Широко приложение тиквата има за приготвянето на видове пай с тиква, крем, тиквена торта, пудинг, бухти, сладки, супи и др.
За оптимално извличане на кулинарните и хранителни свойства на тиквата, тя трябва да се приготви правилно. Прекалено агресивната кулинарна обработка убива голяма част от витамините и минералите на тиквата. Предпочитайте да печете тиквата, защото при варене полезните съставки и самата структура на тиквата се размиват.
Как да си направим сок от тиква?
Тя е наситена с множество хранително вещества и затова е много полезна дори под формата на тиквен сок. Важно е да се отбележи, че напитката е полезна само, ако сокът е прясно изцеден. Именно затова не бива да си купувате вече готов тиквен сок, тъй като той няма практически никакви хранителни и ценни вещества в състава си.
1. Очистете тиквата от кожата и семките, а след това я нарежете;
2. Налейте около 2 литра вода в тенджера и сложете тиквата да се вари за около 15 минути след кипване на водата. Периодически я пробождайте, за да проверите нейната готовност;
3. След това я сложете в блендер и просто я пасирайте;
4. Прецедете тиквена каша с марля.
Ако имате сокоизтисквачка, тогава значително ще си улесните задачата, тъй като можете да си направите тиквен сок с нея.
Основни ястия с тиква
1. Каша от тиква
Това е най-лесният начин за приготвяне и за целта трябва да сварите около 250 грама тиква. Не забравпйте преди това да я изчистите от кожата, а после я варете за около 30-40 минути. Отцедете водата и добавете 100 грама мляко, захар, канела и по желание украсете с боровинки.
2. Печена тиква
Почистете 450-500 грама тиква от семките и я нарежете на парчета. Наредете ги в тава с кората нагоре, залейте ги с 1 чаша вода, поръсете ги с половин чаша захар и ги печете, докато не се изпари водата. По желание накрая можете да добавите още захар, ако обичате по-сладко и да поръсите тиквата с канела, Важно е да се получи при готвенето захарен сироп, в който да са потопени всички парчета тиква, за да стане тя сочна и сладка.
3. Кремсупа от тиква
За да приготвите това ястие, ще ви трябва около 700 грама тиква, 3 картофа, 700 грама зеленчуков бульон, 1 лук, розмарин, сметана и малко растително масло. В началото нарежете всички зеленчуци на дребно и за задушете на бавен огън с розмарина, докато не омекнат добре. Махнете розмарина и ги смелете в блендер до получаването на хомогенна консистенция. Към полученото пюре добавете маслото и зеленчуковия бульон. Смесете добре всички съставки и добавете сметана накрая.
Ползи от тиквата
Със своето богато съдържание на витамини C, B, А, D, E и дори витамин T, тиквата е в състояние дори да помогне за отслабване, като предотвратява трупането на мазнини. Хапването на тиква редовно през зимните месеци е препоръчително за имунната защита на организма. Тя подобрява състоянието на кожата и на косата, действа добре на нервната система и нормализира съня.
Изцеден сок от тиква може да пиете при разстройства със съня. Ако прибавите към тиквения сок изцеден лимон, мед и гореща вода, ще получите добър лек срещу стрес. Сокът от тиква е добър и при проблеми със зрението заради съдържанието си на провитамин А или бета каротин, който е в по-големи количества дори и от морковите.
Основните ползи за здравето от тиквата са свързани със заболявания на сърдечносъдовата система, заболявания на бъбреците и пикочните пътища, проблеми с отделителната и храносмилателната система и високия холестерол. Понякога може да окаже леко разхлабително действие и повлиява добре запек.
Тиквата намалява оттоците и задържане на вода в организма, като повлиява добре и диабета. Болните от гастрит, язва, колит и хепатит трябва редовно да похапват тиква. В тиквените семки се съдържат важни за организма незаменими аминокиселини. Те облекчават основните симптоми при аденома или възпаление на простатата като често уриниране, болка и др. Освен това, семките са богати на протеини, витамини и минерали като желязо, цинк, мед и фосфор. В 100 г тиквени семки се съдържа 46.1% от дневната нужда на организма от магнезий.
Компреси с меката част на тиквата помагат при екземи, рани, обриви. Водата от сварена тиква се използва в целебната народна медицина за успокоение на нервите и за по-добър сън. Не пренебрегвайте и редовната консумация на тиквени семки, които са особено полезно при проблеми с простата, остеопороза, възпаление на черния дроб и при глисти.
Още от важните полезни свойства на тиквата
- Тиквата е особено полезна за здравето на жената, тъй като е наситена с редица ценни витамини и минерали, които оказват положително влияние на организма като цяло. За разлика от семената меката част на тиквата е доста нискокалоричен продукт и на 100 грама съдържа само 26 kcal. Именно затова се препоръчва при диети и отслабване, ако искате да свалите излишното тегло;
- Ползата от тиквата за мъжа се крие в това, че тя е наситена с редица вещества, които имат положителен ефект върху издръжливостта и имунитета. Освен това тя е богата на цинк, който от своя страна участва активно в образуването на сперматозоидите. Този микроелемент оказва положително влияние и на простатната жлеза, нормализирайки нейната работа;
- Витамин В в състава на тиквата помага за по-доброто усвояване на мастните киселини;
- За децата тя също е много полезна, тъй като укрепва имунната система и нормализира обмяната на вещества. В никакъв случай не давайте тиква на децата, които са склонни към тежки алергични реакции. Не бива да добавяте тиква към менюто, ако детето е болно от хепатит или има язвени болести в остър стадий;
- Има диуретично и жлъчегонно, а също така и слабително действие и затова може да се използва при запек;
- Голяма част от продуктите, които консумираме днес увеличават киселинността, а това не оказва положително влияние на стомашно-чревния тракт. От друга страна тиква помага да се намали нивото на киселинност, затова е важно да я включите в менюто ви;
- Редовната консумация е отлично превантивно средство срещу язва на стомаха. Въпреки това този продукт е противопоказан за хората, които имат ниска киселинността на стомаха.
- Тиквата е полезна при панкреатит и в този случай дневната норма е не повече от 300 грама;
10 интересни факти за тиквата
1. Всъщност тя спада в така наречената група на плодовите зеленчуци и може да тежи до огромните няколкостотин килограма;
2. Най-добре е да си купувате тиквите в периода от август до ноември, тъй като тогава е сезонът им. Това е и причината есента да е перфектното време, за да глезите блзиките си с различни ястия с тиква, защото именно тогава те са най-свежи и са наситена с различните полезни хранителни вещества;
3. Мексико се приема за родината на тиквата и там са били открити най-древните семена, които са на възраст около 7000 години;
4. В света има около 800 различни сорта тиква и само 200 от тях са годни за употреба;
5. Могат да имат най-различен цвят: бял, жълт, зелен, оранжев и друг. Различават се и по разцветката си: петнисти, на райета и така нататък. Освен това мога да бъда крушеподобни, с овална или кръгла форма, както и с пъпчици на повърхността с по-тънка или по-дебела кожа.
6. За да се направи един литър масло от тиквени семки са необходими около 35 тикви. То помага за понижаването нивата на холестерола в организма и е отлично профилактично средство срещу сърдечно-съдовите заболявания. Богато е на витамините А, Е и К, селен, фитостероли и линолова киселина;
7. Тиквата на 90% се състои от вода и има високо съдържание на бета-каротин. Също така е богата на натрий и калий, които са от съществено значение за поддържането на мускулния тонус и регулирането на водния баланс в организма. Също така тя съдържа магнезий, калций, желязо, фосфорна и силициева киселина, както и витамини В, С и D;
8. Изключително нискокалоричен продукт е, което я прави идеалната храна, ако сте на хранителен режим и искате да свалите излишните килограми;
9. Всяка година от септември до ноември в малкия германски град Лудвигсбург се провежда мащабен фестивал, който е посветен на тиквите. Събитието е поразително със своята големина и привлича хиляди туристи всяка година;
10. Френският изследовател Жак Картие е първият европеец, който открива тиквите и в началото решава, че те са гигантски дини.
И ако информацията ви е дошла твърде много, време е да се прехвърлите на запбавната част и да приготвите някоя от тези рецепти за пълнена тиква. За десерт сме ви приготвили вкусен тиквен крем.
Коментари