Когато тиквите узреят и се появят по пазарите, значи че зимата приближава с пълна сила и трябва да се погрижим за витаминния запас на организма си. Малко преди Хелоуин, на 26 октомври отбелязваме деня на тиквата. Затова нека поговорим защо е важно тази есенна храна да присъства в менюто ни и дори да запазите някоя друга тиква в килера за зимата.
Тиквата е изключително богата на витамини и има приятен вкус. Съдържа витамините А и Е, които активно се борят с бръчките, а витамин К, който се съдържа само в тиквата, помага при кръвосъсирването.
Редкият витамин Т, който тиквата съдържа също, улеснява смилането на тежката храна, предотвратява затлъстяване. В тиквата се съдържа желязо, което помага при анемия, както и пектинови вещества, които извеждат токсините от организма и намаляват нивото на вредния холестерол.
Витамин D, съдържащ се в тиквата, предпазва от рахит, ускорява ръста. Затова се препоръчва от лекарите консумацията на тиква от деца в ранна възраст.
Тиквата съдържа голямо количество бетакаротин, който е изключително полезен за зрението. Витамин С, съдържащ се в тиквата, укрепва имунната система, предпазва от настинка и грип.
Освен на витамини тиквата е и изключително богата на целулоза. Тя предпазва от редица сериозни заболявания.
Тиквените семки пък съдържат цинк. Шепа тиквени семки подобрява настроението. Освен това помагат и при премахването на глисти. Борят се с високата температура и помагат при безсъние.
Благодарение на биологично активните вещества в нея спомага за възобновяването на антиоксидантната функция на черния дроб. Препоръчва се прием на половин чаша пресен сок от тиква на ден за подобряване на стомашно-чревния тракт. Той помага при камъни в бъбреците и пикочния мехур, повишава нивото на хемоглобин в кръвта.
Благодарение на високото съдържание на ненаситени мазнини, растителни белтъчини и минерали в тиквеното олио то става част от здравословното хранене на всеки човек.
Както всички останали плодове или зеленчуци, и тиквата си има своите отрицателни въздействия. Например, прясно изцеденият сок и суровата тиква могат да бъдат опасни за хората, които страдат от гастрит, язва на стомаха и на дванадесетопръстника, както и за страдащите от диабет.
Коментари