Зимата ни застигна с пълна сила, магазините са пълни с пресни плодове и зеленчуци, но ние държим да изразходваме запасите от компоти и туршии.
Доколко обаче са полезни тези дарове на природата? Още от социализма е останала една абсолютно неправилна традиция, свързана донякъде и с икономическата ситуация.
Че пресните плодове и зеленчуци се консумират през лятото, а през зимата трябва да се ядат туршии и компоти.
Експерти от Световната здравна организация препоръчват за профилактика на много заболявания да се консумират не по-малко от 400 грама плодове и зеленчуци дневно.
Добре е те да са различни, защото всеки плод и зеленчук има само някои полезни вещества. Съчетанието им осигурява на организма всички полезни минерали и витамини.
Авокадо например, за разлика от много други плодове, съдържа много полезни ненаситени мастни киселини. Много хора смятат, че плодовете са доставчик на всички витамини, но това не е така.
Те съдържат основно витамин С, фолиева киселина и бета-каротин, който се преобразува във витамин А. Но витамин D, който е особено необходим на тялото през зимата, не може да бъде открит в плодовете, той се съдържва в яйцата, кравето масло, хайвер и дроба от треска.
През зимата купувайте това, което е традиционно за страната – моркови, цвекло, зеле, ряпа, лук, които се запазват през целия сезон без консерванти. За организма са необходими още и домати, чушки, салата.
Доматите могат да бъдат заменени с доматен сок. Хапвайте също така цитрусови плодове. Ако можете да си позволите, купувайте пресни плодове.
Единственото изключение е киселото зеле – полезните вещества в него се усвояват по-добре след процеса на ферементация.
Коментари