Както знаем, зеленчуците съдържат много голямо количество витамини и минерали. Някои методи на готвене обаче могат да ги унищожат. Тази статия има за цел да покаже как правилно да готвим зеленчуци, за да се насладим не само на техния вкус, но и да усвоим всички полезни вещества, намиращи се в тях.
Хубаво е да готвите цели зеленчуци, когато рецептата го позволява. Когато сложите нарязания зеленчук в гореща вода или в тиган, вие излагате на топлина частите от него, които са богати на витамини и минерали.
Ако все пак се налага зеленчуците да се загреят, то е добре да бъдат нарязани на много малки парченца, защото така ще се загубят много по-малко хранителни вещества, отколкото ако бъдат нарязани на едро. Може да ви се стори странно, но е желателно зеленчукът да не се бели.
Ако все пак се налага да се обели, то трябва да е възможно най-тънко със специална белачка или нож. Най-богатата на витамини, минерали и хранителни вещества част на зеленчука се намира точно под кожата му.
Преди да започнете да готвите зеленчуци, е добре да ги поставите в гевгир и да ги измиете с вода, която е на стайна температура. Преди да ги нарежете, трябва да ги измиете отново. Така ще бъде предотвратена загубата на водоразтворими витамини.
Когато готвите зеленчуци, е желателно да го правите на пара или на много слаб огън. Предполагам знаете, че когато зеленчуците се готвят на пара това става на парна кошница, върху която се подреждат зеленчуците и се слагат върху тенджера с вряща вода.
Ако просто ги варите в обикновена тенджера, просто ги покрийте с вода и намалете котлона на средна степен. Желателно е водата да не завира, а просто да образува балончета. Водата, в която сте готвили зеленчуци, е добре да се запази, а не да се изхвърля.
Без значение кой метод на готвене използвате, водата винаги поема част от хранителните вещества, отделени от зеленчуците при тяхното готвене. Тази вода може да бъде използвана като основа на супи, сосове и яхнии.
По-полезно ще е да задушите зеленчуците, вместо да ги запържвате. Може просто да ги сотирате в уок с много малко мазнина.
По този начин зеленчуците се запечатват и в тях се запазват хранителните им вещества. Нарязаните на ситно зеленчуци се готвят по-бързо. Трябва да избягвате да печете зеленчуци, особено ако са нарязани.
Ако ще печете картофи или други кореноплодни зеленчуци, е добре да ги поставите цели в тавата и да ги покриете с фолио. Фолиото не се маха при целия процес на печене на зеленчуците. И не на последно място, за да предотвратите загубата на витамини в зеленчука, поднасяйте ги веднага, след като са сготвени.
Коментари